O odškodnění za Vrbětice požádalo 9187 občanů, od státu dostali zatím 298 mil.Kč

foto Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová na Zlínsku, kteří museli 3. prosince opustit domovy kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, se po dvou dnech mohli vrátit do svých domovů. Na snímku z 5. prosince se vracejí občané Lipové.

Praha - O odškodnění za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady, požádalo 9187 občanů. Ministerstvo vnitra zatím vyhovělo 8599 z nich, na odškodném dosud vyplatilo dohromady přes 298 milionů korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě. Obyvatelé obcí z okolí Vrbětic mohli stát žádat o odškodné od ledna do konce června.

Do poloviny června mohli své nároky uplatnit jen lidé, kteří měli mezi říjnem 2014 a říjnem 2020 trvalé bydliště v některé z dotčených obcí. Senátoři STAN se kvůli této podmínce obrátili na Ústavní soud, který část zákona zrušil. Nárok na odškodnění tak získali i lidé, kteří v obcích sice prokazatelně žili, ale neměli tam trvalý pobyt. Soud zároveň otevřel cestu k odškodnění lidí, kteří měli pobyt zapsaný na ohlašovně obecních úřadů.

Více než dvě třetiny všech žádostí lidé podle vnitra poslali hned během prvního měsíce platnosti zákona, tedy v lednu. Po rozhodnutí Ústavního soudu přišlo dalších 454 žádostí.

O odškodnění za újmu způsobenou výbuchy v muničním skladu Vlachovice-Vrbětice mohli žádat obyvatelé Haluzic, Lipové, Bohuslavic nad Vláří, Slavičína a Vlachovic, kteří měli v obci trvalý pobyt nebo v ní prokazatelně pobývali mezi 16. říjnem 2014 a 13. říjnem 2020.

"Možnost využilo 9187 občanů. Ministerstvo vnitra zatím kladně rozhodlo u 8599 žádostí a přiznalo odškodnění ve výši 298,166.976 Kč," informovalo dnes vnitro.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ocenil, že se ve spolupráci se starosty obcí podařilo tak rychle posoudit prakticky všechny žádosti. "Lidé z okolí Vrbětic si za několik let trvající újmu odškodnění zaslouží," dodal.

Žádosti musí ministerstvo vnitra podle zákona posoudit do 90 dnů od doručení, přiznané odškodnění je povinné vyplatit do 30 dnů od vydání rozhodnutí.

Kromě obyvatel požádalo o náhradu škody za omezení po výbuchu i pět obcí v okolí skladů, dohromady dostaly asi 310 milionů korun. V případě Zlínského kraje šlo o 59 milionů korun.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav.

Loni v dubnu tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby z toho, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch.

Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.

Reklama

Právě zveřejněno