O mandátový výbor prý nebyl zájem, SPD by mohla vést bezpečnostní výbor

foto Schůze Sněmovny v Praze, Sněmovna - ilustrační foto.

Praha - O mandátový a imunitní výbor, který by podle Pirátů měla obsadit opozice, během prvních dvou kol vyjednávání o vedení Sněmovny žádná strana neprojevila zájem. Novinářům to dnes řekl kandidát ANO do čela dolní komory Radek Vondráček. ANO je podle Vondráčka otevřeno diskusi, ale některá z ostatních osmi stran si o výbor musí říct. Piráti v pondělí vyzvali strany vyjma ANO ke společnému jednání o obsazení výboru. KSČM, ČSSD a KDU-ČSL ohlásily, že na setkání nepůjdou.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mělo být pozváno i ANO. "To není kulatý stůl, ale vytváření bloku, o kterém se neví, kam bude směřovat," řekl Filip novinářům. KSČM respektuje výsledky voleb a do čela Sněmovny podpoří Vondráčka. Předseda sněmovního klubu Pavel Kováčik doplnil, že KSČM je připravena na bilaterální jednání.

ČSSD se podle předsedy jejích poslanců Jana Chvojky schůzky nezúčastní, neboť by byla zaměřena úzce na personálie. Za zásadnější označil vyjednání toho, aby opozice měla s ohledem na chystanou menšinovou vládu ANO většinu v kontrolních komisích Sněmovny. Ani KDU-ČSL na jednání organizované Piráty nedorazí, sdělil stručně ČTK šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Pochyby o schůzce vyjádřil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Nerozumí tomu, čeho by se měla přesně týkat. "Byli bychom velice neradi, abychom se stali jakousi stafáží či diváky nějaké politické hry, kterou taky rozehrává úplně někdo jiný," řekl novinářům po jednání s představiteli ANO. Okamura navíc kritizoval Piráty kvůli tomu, že podle něho prosazují zřízení nového sněmovního výboru pro elektronizaci státní správy. Jde o zvýšení počtu trafik a politických korýtek, řekl.

Naopak zástupci ODS se na schůzku chystají, i když podle nich byla svolána nestandardním způsobem. Piráti k zorganizování schůzky využili internetovou platformu doodle. "Na jednání půjdeme, jsme připraveni na normální konstruktivní debatu o orgánech Sněmovny," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Na schůzku dorazí i zástupci Starostů a nezávislých. Budou apelovat na Piráty, aby přehodnotili svůj postoj k volbě předsedy Sněmovny. "Nevidíme důvod, proč by ANO mělo mít nárok na post předsedy, když nemá většinu," uvedl šéf STAN Petr Gazdík. Na funkci šéfa komory by si podle něj nemělo dělat ANO nárok, když nemá ve Sněmovně většinu a plánuje menšinovou vládu.

Stanjura stejně jako Vondráček řekl, že sporu o obsazení mandátového a imunitního výboru nerozumí. "Podle informací, které máme k dispozici, žádná strana o vedení tohoto výboru neprojevila zájem," řekl. Zopakoval, že ODS chce získat předsedy v jiných výborech.

"Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl," uvedl Vondráček. Podle něj není pravda, že výbor vedla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležité bude i to, kdo bude navržen.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že kulatý stůl zástupců menších sněmovních stran by se měl být ve středu. Opozice by podle něj měla výbor obsadit i kvůli tomu, že na začátku jednání Sněmovny by se mělo hlasovat o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy sněmovního klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Podle Bartoše i Vondráčka jednání v uplynulých dvou týdnech ukázala, že požadavky stran na uspořádání Sněmovny, co se předsednických křesel ve výborech týká, se v řadě případů překrývají. O jeden výbor mají dokonce zájem čtyři uskupení.

Okamurova SPD by mohla vést sněmovní bezpečnostní výbor

Hnutí SPD Tomia Okamury by mohlo vést sněmovní bezpečnostní a také hospodářský výbor. Zástupci vítězného hnutí ANO s požadavkem Okamurova hnutí souhlasí. Vyplynulo to z vyjádření zástupců obou uskupení po jejich dnešní schůzce.

"Z našeho pohledu nemáme problém s tímto požadavkem," řekl novinářům předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. SPD ve volebním programu klade podle něho na bezpečnost ze sněmovních stran největší důraz. Jedním z hlavních témat kampaně hnutí bylo odmítání nelegálních imigrantů.

Okamura řekl, že ANO potvrdilo souhlas s tím, aby v čele těchto dvou výborů stanul zástupce SPD. "Shodli jsme se na tom, že ze všech parlamentních stran je téma bezpečnosti ústředním tématem hnutí SPD," uvedl ve shodě s Faltýnkem.

O bezpečnostní výbor projevili zájem i Piráti a ODS, která chce vést tři až čtyři výbory. Zástupci ANO nabídli občanským demokratům místa v čele branného, ústavně-právního a petičního výboru. ODS trvá na vedení školského výboru jako nejvyšší prioritě. Faltýnek uvedl, že ANO, které plán obsazení výborů připravuje, se bude snažit požadavkům ODS vyjít vstříc.

Na sociální demokraty, kteří se rovněž s představiteli ANO dnes sešli, připadá podle výsledků voleb vedení jednoho výboru. Od ANO dostala ČSSD nabídky, projedná je v klubu.

SPD upozorňuje, že předsedu Sněmovny by bylo možné převolit

Hnutí SPD i po dnešní schůzce s představiteli ODS podporuje do čela Sněmovny zástupce ANO jako nejsilnější strany. Novinářům to po jednání řekl předseda uskupení Tomio Okamura. Upozornil zároveň na to, že v případě nestandardních kroků nebo průtazích vedoucích k dlouhodobému fungování vlády bez důvěry by bylo možné předsedu komory převolit.

Občanští demokraté chtějí do čela Sněmovny prosadit svého předsedu Petra Fialu. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že v rukou šéfa dolní komory je výběr politika, který by sestavoval při případném třetím pokusu vládu. "My jsme zopakovali stanovisko, že podporujeme zastoupení na základě výsledku voleb, měli bychom ctít, aby vítězná strana měla předsedu Sněmovny," řekl Okamura.

ODS podle šéfa SPD argumentovala rizikem, že kandidát ANO na předsedu komory Radek Vondráček by i případný třetí pokus mohl přidělit zástupci svého hnutí. "Kdyby měla delší dobu vládnout vláda bez důvěry a docházelo k nějakým nestandardním krokům na hranici ústavnosti, je možné aby byl předseda převolen," uvedl Okamura. ODS se k eventuální nové volbě stavěla podle něj skepticky, protože nyní nechce ustupovat ze své pozice.

SPD má v plánu sledovat, jaký bude při sestavování kabinetu vývoj. "Zdali v rámci případného druhého pokusu nedochází k nějakým nepřiměřeným lhůtám. Nebylo by ideální, aby tu byla vláda, která nedostala ani třetinu hlasů občanů a měla pravomoci měnit vedení policie, státního zastupitelství," konstatoval Okamura. Předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí dostalo ve volbách 29,64 procenta hlasů, chystá menšinovou vládu. Podporu jiných stran chce získat tím, že bude částečně plnit jejich program.

Během schůzky SPD a ODS se podle Okamury hovořilo takové o sněmovních výborech. Jeho hnutí chce vést bezpečnostní výbor, naopak ustupuje z požadavku na šéfa zahraničního. "Tam jsme museli udělat kompromis, bylo nám řečeno, že bychom ho asi nedostali, zřejmě vzhledem k našemu euroskeptickému pohledu," řekl Okamura. Proslýchá se podle něj, že by zahraniční výbor měl vést aktuální šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). SPD tak bude usilovat o vedení hospodářského výboru, dodal Okamura.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď