O druhém adventním víkendu rostly prodeje obchodům o desítky pct

foto Předvánoční nákupy - ilustrační foto.

Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent. Meziročně pak šlo v některých případech o růst o pětinu nebo i o 60 procent. Někteří zákazníci však ještě s nákupem dárků čekají, například na výplatu, uvedly obchody.

Například prodejci elektrotechniky Alza.cz se prodeje ve srovnání s minulým víkendem zvýšily o třetinu, meziročně pak ke druhému adventnímu víkendu o pětinu. Prodávají se například televize či mobilní telefony.

"Zatím to vypadá, že největším hitem letošních Vánoc bude vedle stále oblíbených chytrých telefonů svítící autodráha Magic Tracks. V posledních týdnech jsme zaznamenali velký zájem o segment čističek vzduchu, které se v předchozích letech na seznamu vánočních dárků neobjevovaly prakticky vůbec," uvedla mluvčí Euronics Lenka Mastešová. Proti loňskému roku se objem tržeb o víkendu proti loňsku zvedl o 60 procent.

Kromě prodeje mobilů registruje Alza.cz i zájem o toaletní a parfémované vody. "Dále ve výčtu nechybí externí disky, paměťové karty a power banky, ale také kávovary, fitness náramky nebo společenské hry - nejprodávanější tento víkend byla párty hra Krycí jména. Těsně v závěsu se drží velmi oblíbená hra Dostihy a sázky," uvedla mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Podle Slevomatu zákazníkům zbývá na objednávky, aby byly dodány určitě do Vánoc, už jenom několik posledních dní. Zájem je podle ředitelky Slevomatu Marie Havlíčkové o fotoknihy nebo o hračky - buď o ty, které rozvíjejí schopnosti malých dětí, nebo o retro hračky. "Trhákem jsou pak zejména zážitky spojené s adrenalinem nebo virtuální realitou jako například simulátor pilotování letadla, únikové hry, TEP Faktor a podobně," uvedla Havlíčková. Meziročně se v tomto týdnu ve Slevomatu uskutečnily prodeje o třetinu vyšší, mezitýdenně o 40 procent.

Mluvčí Datartu Iva Pavlousková uvedla, že se v obchodech zvýšil počet zákazníků oproti minulému týdnu na dvojnásobek. "Je ale vidět, že zákazníci stále ještě dárky vybírají, zboží si hodně prohlíží a ptají se našich prodavačů. Předpokládáme, že ti, co nenakoupili, se pro dárky vrátí po výplatě," dodala. V prodejnách roste zájem o malé kuchyňské spotřebiče, o herní konzole a drony. "Oproti loňsku vzrostl prodej TV o třetinu, zájem je zejména o větší s úhlopříčkou 55 palců a více," uvedla.

Mall.cz eviduje hlavně nákupy elektroniky, jako jsou LED televize, notebooky nebo mobilní telefony, ale i kuchyňských spotřebičů - nejvíce kávovarů. Nejvíc se ale prodávají hračky. "Nejoblíbenější jsou interaktivní a elektronické hračky a stabilně populární stavebnice Lego. Na Štědrý večer zkrátka nepřijdou ani domácí mazlíčci, oblíbená jsou jak luxusní krmiva, ale také třeba psí nebo kočičí pelíšky či hračky," uvedl mluvčí Jan Řezáč.

Meziroční růst objemu prodaného zboží o 70 procent s tržbami zvýšenými o desítky procent zažívá i prodejce Kasa.cz. Podle produktového manažera Petra Štursy jsou nejoblíbenější mobily, televize, notebooky, sušičky nebo pračky.

Podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka bylo v obchodech oproti minulému týdnu více zákazníků. Kromě hraček a domácích potřeb si kupovali čerstvé potraviny, dále pak například tatarskou omáčku nebo alkohol.

Už při prvním adventním víkendu zaznamenali obchodníci oproti běžné sobotě a neděli prodeje vyšší o desítky procent. Zákazníků přišlo do obchodů o třetinu více.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď