O brexitu se Britové hádají v parlamentu i před ním

foto Protest odpůrců brexitu u britského parlamentu v Londýně.

Londýn - Těžko najít v Londýně místo, které by lépe ukazovalo rozdělenost britské společnosti, než prostranství před parlamentem ve Westminsteru. Jako před každou schůzí poslanců tam i dnes vytáhli s vlajkami a transparenty do slovního boje za svou zemi zastánci okamžitého odchodu bez dohody i setrvání Británie v Evropské unii.

Zatímco vládní limuzíny včetně vozu premiérky Theresy Mayové míří do Dolní sněmovny na pravidelné interpelace, venku se překřikují výrazně oblečení lidé, jejichž postoje k brexitu jsou zjevné na první pohled.

"Odklad nám může pomoci, třeba i dlouhý. Určitě je v zájmu téhle země zachování co nejbližších vztahů s Evropskou unií, například celní unie," říká důchodce Roger Horne, který v ruce třímá vlajku z jedné strany britskou, z druhé unijní. "Tahle vláda to ale nejspíš nedokáže," podotýká s tím, že Británie potřebuje nové volby a politiky, kteří se dokáží dohodnout.

Mayová dnes v parlamentu oznámila, že Brusel požádala o tříměsíční odklad odchodu z EU, během nějž chce předložit Dolní sněmovně již dvakrát jasně zamítnutou smlouvu k novému hlasování. Poslanci jsou však podobně jako veřejnost nesmiřitelně rozděleni a není jisté, zda se napotřetí najde většinová shoda.

Lidé protestující před budovou parlamentu v Londýně na kombinované fotografii - nahoře příznivci brexitu, dole zastánci setrvání Británie v EU. "Jsou to zrádci, vůbec jim nejde o britské zájmy," říká na adresu lidí volajících po odkladu či setrvání v EU další muž s vlajkami a transparenty George Cowey. Projíždějícím vozům s vládními majáčky ukazuje svou ceduli s nápisem "Brexit podle Mayové není žádný brexit". Zpráva o odkladu jej nepotěšila, je však přesvědčen, že neprojde. "Naši přátelé z Itálie, Maďarska nebo Polska žádost neschválí a bude brexit bez dohody, což je nejlepší varianta," vypočítává důchodce, který chodí před parlament demonstrovat třikrát týdně.

Na prostranství, kudy denně procházejí tisíce turistů, už kvůli vypjatým vášním několikrát došlo i na strkanice a potyčky. Aby se to neopakovalo, dohlíží na dění skupinka policistů. Emotivní debaty jsou proto dnes okořeněny nanejvýš peprným slovem.

Kromě seniorů se do nich zapojují i mladí lidé, kteří mají rovněž vyhraněné postoje. „Nechci, aby se z našich daní financovaly projekty v jiných zemích," říká šestnáctiletý mladík, který má na bundě placku s nápisem „Žádná dohoda, žádný problém“. Obrací se na starší ženu v čepici s evropskými hvězdami a transparentem volajícím po novém referendu.

"Právě kvůli vám mladým záleží na tom, abychom v unii zůstali," oponuje mu žena. Student s batůžkem na zádech odchází a kroutí nad jejím názorem hlavou. Stejně jako uvnitř parlamentu si dnes Britové na westminsterském chodníku opět neporozuměli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď