O báječném světě hub se v knize rozepisuje autor Jiří Kamen

foto Houbaři, houby, houbaření - ilustrační foto

Praha - Houbaření je českým fenoménem. Houbaří i ostatní Slované, ale také Italové, občas Němci a z nich především Bavoři. Nikdo na světě však nesbírá houby s takovým nadšením a entuziasmem jako Češi, píše v nové knížce Báječný svět hub spisovatel, publicista a rozhlasový autor Jiří Kamen.

Upozorňuje v ní na různé podoby této nikdy neutuchající vášně, kdy za každého počasí a bez ohledu na režim, který právě vládne, směřují v sezoně davy lidí s košíky a nožíkem v ruce k lesu. Čtenáři se v knize setkají s velkými houbaři a mykology, s houbami "jedlými, jedovatými, erotickými, komickými i kosmickými, s houbami zpívajícími i zarytě mlčícími". A samozřejmě také s houbaři, kteří ten houbový svět čtenáři představí v nečekaných situacích a souvislostech.

Podle statistik každoročně v ČR houbaří až 73 procent Čechů. Houby proto představují podstatnou položku českého jídelníčku. Autor připomíná, že dříve byly řazeny mezi rostliny, i když neobsahují zelené barvivo chlorofyl. Dnes však tvoří samostatnou skupinu takzvaných heterotrofních organismů. Podle různých odhadů se ve světě vyskytuje kolem milionu druhů hub, z nich je zhruba 2000 hub jedlých a až tři sta druhů léčivých. Kamen pátrá téměř investigativně a hledá stopy mykologie v literatuře, politice, gastronomii, historii, malířství, poezii, hudbě i filmu.

"Není to mykologická příručka ani atlas hub. Snažil jsem se zaznamenat i některé humorné příběhy. Například se rozepisuji o houbovém sňatkovém podvodníkovi. Na druhé straně čtenáře seznámím s dějinami české mykologie - i když v jakési humorné nadsázce," řekl Kamen ČTK. A tak píše o hříbkové kantátě skladatele Václava Hálka a připomíná amerického experimentátora Johna Cage (1912-1992), který byl velkým houbařem a dokonce členem České mykologické společnosti.

"Na stránkách mám i různé houbové příběhy Jaroslava Haška a zaznamenávám historky svých přátel," dodal Kamen. Knihu označuje za oslavu českého houbařství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď