NYT: V USA prověřují bezpečnost dvojitých ruských agentů

foto Logo CIA - ilustrační foto.

New York - Americké tajné služby zahájily prověrku bezpečnosti bývalých ruských agentů, kteří se dali do služeb Američanů a nyní žijí na utajených místech v USA. Napsal to dnes list The New York Times. Impulsem se stal útok na ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury, který mají podle Londýna na svědomí dva agenti ruské vojenské rozvědky.

Ruská špionáž v posledních letech dohledala několik Rusů, kteří tajně spolupracovali s CIA a usadili se pak v USA v rámci přísně tajného usídlovacího programu, uvedl newyorský list. Americká kontrašpionáž se pustila do komplexní prověrky bezpečnosti každého z nich.

Kontroluje se jejich ochrana a vyhodnocují případná slabá místa. Američtí agenti se snaží zjistit, jak by mohlo být možné zjistit místo pobytu ruských zběhů prostřednictvím sociálních sítí a informací sdílených s příbuznými.

Ohrožení ze strany prezidenta Vladimira Putina, bývalého agenta sovětské tajné služby KGB, je podle amerických činitelů "reálné a všudypřítomné". Podle bývalého experta FBI Mikea Rochforda jde o "temné dědictví mrtvého sovětského režimu".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď