NÚKIB vydal doporučení k varování ohledně kyberútoků

foto Nemocnice - ilustrační foto.

Praha - Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes vydal obsáhlejší doporučení pro zařízení, kterým může hrozit kybernetický útok. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí úřadu Radek Holý. NÚKIB ve čtvrtek varoval, že v Česku hrozí v nejbližších dnech útoky na počítačové systémy nemocnic a další významné cíle. Premiér Andrej Babiš dnes ujistil, že stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících především na počítačové systémy nemocnic, před kterými NÚKIB ve čtvrtek varoval.

Materiál je ke stažení na úřední desce úřadu, podle mluvčího uvádí konkrétní doporučené postupy pro správce informačních a komunikačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Obsahuje i další doplňující doporučení.

"Nejedná se o vyčerpávající výčet všech opatření, které by bylo možné k ochraně informačních nebo komunikačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti před hrozbou zavést, ale je zpracován především s ohledem na nutnost rychlého přijetí daných opatření," stojí v materiálu.

Útoky jsou podle NÚKIB nyní v přípravné fázi, hlavně přes takzvané spear-phishingové kampaně. Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing pak cílí na konkrétní adresáty. NÚKIB doporučuje ohroženým zařízením, aby uživatelé počítačových systémů hlásili správci sítě otevření podezřelých příloh e-mailů v posledních dnech. Zařízení také mají například upozornit uživatele počítačů na možnost "maskování" škodlivých spustitelných souborů za obrázky či textové soubory - například typu obrazek.png.exe, text.txt.exe či dokument.pdf.exe. Zařízení také mají, pokud je to možné, centrálním nastavením zabránit spouštění aktivního obsahu a maker především v .doc souborech. Zkrontolovat by měla také funkčnost záloh v případě bezpečnostního incidentu.

Úřad hrozbu kyberútoků hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Senátu uvedl, že hackeři se už nyní pokusili napadnout některé nemocnice i ministerstvo zdravotnictví. Útoky se podle něj zatím daří odvracet, ale mohou postupně zesilovat.

Babiš: Stát věnuje pozornost hrozbě kyberútoků na nemocnice

Stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících především na počítačové systémy nemocnic, před kterými ve čtvrtek varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Rádiu Z to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ostře v té souvislosti kritizoval načasování útoků na dobu epidemie nového typu koronaviru, označil jej za "prasárnu".

Babiš v rozhovoru řekl, že příslušné orgány tento týden zaznamenaly informace o chystaných útocích. "Nejdřív to bylo takové oťukávání, co naše systémy vydrží, teď údajně došlo k nějakým útokům na nemocnici a ministerstvo zdravotnictví," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že v některých nemocnicích i na jeho resortu už útoky nastaly, ale podařilo se je zachytit.

Premiér dodal, že situaci probíral s ředitelem NÚKIB Karlem Řehkou. "Pokud jsem s ním mluvil, tak jsme to ustáli. Samozřejmě tomu věnujeme absolutní pozornost. Po útocích v Benešově a Brně je to nejdůležitější," připomněl loňské odstavení počítačové sítě a ochromení nemocnice v Benešově a letošní útok na Fakultní nemocnici v Brně.

Útoky hackerů ze zahraničí mají podle Babiše za cíl buď zjistit informace, případně rozvrátit stát, na který jsou namířeny. "Je to pěkná prasárna. Nechápu v této době, proč někdo takové prasárny dělá," prohlásil Babiš.

NÚKIB varoval před útoky na systémy nemocnic a další cíle ve čtvrtek, očekávat je podle úřadu lze v nejbližších dnech. Podobné útoky mohou zvláště v době šíření koronaviru způsobit podle expertů vážné problémy a zanechat škody v desítkách milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď