NSS začal řešit kárnou žalobu na soudkyni Sedlákovou

foto Soudkyně blanenského soudu Dana Sedláková, která čelí kárné žalobě pro průtahy a pochybení v rozhodovací činnosti, vchází do soudní síně Nejvyššího správního soudu 7. března 2018 v Brně. Ministr spravedlnosti Sedlákovou v únoru dočasně zprostil funkce.

Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes odpoledne začal projednávat kárnou žalobu na soudkyni blanenského soudu Danu Sedlákovou. Žalobě čelí pro průtahy a pochybení v rozhodovací činnosti, předsedkyně blanenského soudu navrhuje její odvolání z funkce. Ministr spravedlnosti soudkyni v první polovině února dočasně zprostil funkce. Sedláková chybu přiznala v jednom skutku.

Podle kárné navrhovatelky předsedkyně blanenského soudu Michaely Zummerové Sedláková pochybila v 15 skutcích, z toho v šesti případech v civilních záležitostech změnila či zcela otočila vyhlášení rozsudku oproti následně písemně vyhotovenému. Podle Zummerové to narušilo důvěru v soud. Ve zbylých případech soudkyně podle kárné žaloby například nerespektovala rozhodnutí soudu vyššího stupně či způsobila průtahy v řízení.

Sedláková přiznala pochybení v prvním ze skutků. "Uznávám bod jedna, kdy jsem pochybila. Bylo to složité, ten rozsudek jsem posílala třikrát. Změnila jsem ho, nevím z jakého důvodu. Pochybení v dalších bodech odmítám," uvedla. Zopakovala, že vždy jednala ve prospěch účastníků.

Sedláková ještě před přečtením žaloby požádala o odročení kvůli svému zdravotnímu stavu a nedořešené námitce z podjatosti. Uvedla, že podala námitku na podjatost kárného senátu, kterou jiný senát zamítl. Následně podala námitku na podjatost jednoho ze soudců, kteří o původní námitce rozhodovali. V této podle ní ještě nebylo rozhodnuto. Uvedla, že je také v pracovní neschopnosti. "Proto jsem požádala o odročení jednání," řekla Sedláková.

Předseda senátu Karel Šimka jí nevyhověl, uvedl, že je pravomocně rozhodnuto, že senát podjatý není. V případě rozhodnutí kárného senátu pak může podle něj svoji námitku uplatnit v možné následné ústavní stížnosti. Soud si také vyžádal stanovisko ošetřujícího lékaře, který sdělil, že soudkyni zdravotní obtíže nebrání v účasti na jednání.

Dana Sedláková je dlouholetou soudkyní blanenského soudu. Jeho předsedkyně na ni podala kárnou žalobu pro průtahy ve spisech už v minulosti. V roce 2007 Sedlákové tehdy kárný senát Vrchního soudu v Olomouci snížil za průtahy v řízení v téměř pěti desítkách případů plat na tři měsíce o deset procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď