NSS odmítl další volební stížnosti, celkový počet stoupl na 78

foto Ilustrační foto - Ihned po skončení voleb do Poslanecké sněmovny ve 14 hodin začali 21. října členové volební komise v největším volebním okrsku č. 33 v Jihlavě sčítat hlasy.

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes odmítl dalších 15 podnětů souvisejících se sněmovními volbami. Důvody jsou jejich nepřípustnost, vady či opožděnost. Další dvě stížnosti zamítl. Celkem jich dostal 78. Na webu soudu to uvedla mluvčí Sylva Dostálová.

Sedmičlenný volební senát zamítl stížnost navrhovatele, který poukazoval na nedostatky v práci volební komise, jíž byl sám členem. Senát si ohledně podání vyžádal vyjádření volební komise i stanovisko starosty Žerotic na Znojemsku, volební zákon podle senátu ale porušen nebyl.

Volební senát také zamítl návrh, ve kterém stěžovatel zpochybnil volbu kandidátů za TOP 09, protože šlo podle něj o skrytou koalici s Liberální ekologickou stranou a Korunou Českou. Z toho důvodu na ni měla být podle autora tété stížnosti uplatněna desetiprocentní omezující klauzule, nikoli jen pětiprocentní. S jeho argumentací však volební senát nesouhlasil.

"Zákon nijak nebrání tomu, aby na kandidátce politické strany figurovali kandidáti jiných politických stran. Zvýšený práh pro vstup do Sněmovny zákon vyžaduje pouze v případě, že se politické strany jako koalice formálně pro volby zaregistrují, což nebyl tento případ," uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Ostatní volební stížnosti, které dnes volební senát projednával, z formálních důvodů odmítnul. Tři z nich pro opožděnost, pětici pro nepřípustnost, tři pro vady, další například pro vady i nepřípustnost.

Volební senát už dříve odmítl celkem asi 30 volebních stížností, další desítku jich odložil bez projednání. Soud také stále přepočítává preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. V této věci bude podle Dostálové rozhodnuto na veřejném jednání v neděli 19. listopadu. O všech zbývajících stížnostech chce soud rozhodnout pokud možno před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď