NSS: Kontroly na schůzích a v kultuře byly málo odůvodněné, princip je v pořádku

foto Ilustrační foto - Členové a herci divadla Bez Zábradlí v Praze vyzkoušeli 26. listopadu 2020 nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině. Na jsou snímku herečky Nikol Kouklová (vlevo) a Jitka Sedláčková při prezentaci metody.

Brno - Loňské opatření stanovující kontrolu očkování nebo testu na koronavirus při schůzích či kulturních akcích nebylo podle Nejvyššího správního soudu (NSS) dostatečně odůvodněné. Soud proto zpětně konstatoval nezákonnost sporných částí. Samotný princip kontrolní povinnosti přenesené na organizátory akcí však nezákonný nebyl, plyne ze dvou rozhodnutí zpřístupněných dnes na úřední desce. Jeden podnět k soudu podávalo brněnské společenství vlastníku jednotek, druhý síť multikin CineStar.

Opatření přijaté koncem loňského srpna bylo v účinnosti v září. Sporná část například nařizovala organizátorům zasedání či voleb orgánů právnických osob kontrolovat u účastníků očkování, prodělanou nemoc nebo negativní test. Kdo podmínky nesplnil, na zasedání nesměl. Obdobnou povinnost měli organizátoři kulturních akcí a dalších hromadných setkání.

Soud zjistil nedostatky v odůvodnění. "V dané části napadené mimořádné opatření nemohlo obstát, neboť ministerstvo v odůvodnění opatření ani v průběhu řízení soudem nevysvětlilo, na základě jakého kritéria uvedenou povinnost některým provozovatelům (organizátorům či pořadatelům) stanovilo, zatímco jiným v obdobném postavení nikoliv," uvedl soudce Milan Podhrázký. Například provozovatelé restaurací v dané době takovou povinnost neměli.

NSS naopak nedal za pravdu argumentům, podle kterých kontrolní povinnost představuje nepřípustné přenesení výkonu státní správy na soukromé osoby. Soud připomněl, že lidé v různých situacích běžně ověřují, zda někdo jiný splňuje podmínky předpokládané veřejnoprávními předpisy. Soudci poukázali například na prodej alkoholu či pyrotechnických výrobků, který je omezený věkem zákazníka, případně na různé kontroly ze strany bankovních a úvěrových institucí.

Kontrola očkování nebo testu také podle NSS neznamená nepřípustné zjišťování citlivých informací o zdravotním stavu. Jde pouze o jednorázové předložení příslušného údaje, přičemž na takovou situaci nedopadají předpisy EU o ochraně osobních údajů, známé pod zkratkou GDPR, plyne z rozhodnutí NSS.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď