NSS: Gymnázium v Praze zatím nemusí obnovit prezenční výuku

foto Pražské Gymnázium Na Zatlance na snímku z 23. února 2021.

Brno - Pražské gymnázium Na Zatlance zatím nemusí v pondělí obnovit prezenční výuku. Nejvyšší správní soud (NNS) dnes vyhověl žádosti gymnázia o odložení účinku úterního rozsudku Městského soudu v Praze, dokud nerozhodne o kasační stížnosti. NSS to dnes uvedl na svém webu. Městský soud gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.

Pražské Gymnázium Na Zatlance na snímku z 23. února 2021.

Proti rozsudku podalo gymnázium kasační stížnost, než se o ní rozhodne, může výuka pokračovat distančně. Jako důvod pro pozastavení účinků rozsudku městského soudu shledal NSS veřejný zájem na ochraně zdraví studentů i zaměstnanců školy a jejich rodinných příslušníků.

NSS připustil, že nemá dost informací, aby důkladně zhodnotil riziko nákazy koronavirem při otevření školy. Proto dočasné rozhodnutí vydal s využitím takzvaného principu předběžné opatrnosti.

"Tento právní princip je využíván zejména v ochraně životního prostředí. Zjednodušeně řečeno znamená, že nedostatek důkazů o ohrožení nesmí být důvodem pro neposkytnutí ochrany důležitému veřejnému zájmu, je-li tu reálná hrozba závažných následků," uvedl předseda senátu NSS Filip Dienstbier.

Na gymnáziu byly tento týden jarní prázdniny. Zřizuje ho pražský magistrát, tak jako všechny veřejné střední školy a gymnázia v metropoli.

"Původní verdikt městského soudu byl sice pravomocný, ale v zásadě se jednalo pouze o prvoinstanční rozhodnutí bez dalšího přezkoumání. Je navíc zajímavé, že Krajský soud v Ostravě podobné žaloby proti distančnímu vyučování na školách tento týden zamítl," komentoval rozhodnutí NSS mluvčí města Vít Hofman.

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová zopakovala, že úřad není účastníkem řízení, ale je s gymnázium v úzkém kontaktu. "Ministerstvo zdravotnictví může školy uzavřít na základě nového pandemického zákona anebo na základě zákona o ochraně veřejného zdraví tak, jako to bylo judikováno v jarních měsících," řekla. Podle ní nehrozí, že by se škola v nejbližší době musela otevřít.

Městský soud přikázal gymnáziu obnovit denní formu vzdělávání rozsudkem z úterka. Gymnázium učí distančně od 5. října loňského roku na základě opatření vlády. Žalobu podal loni v listopadu jeden ze studentů, oukazoval na to, že tento způsob výuky školský zákon nezná a nemůže nahradit výuku prezenční. Namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.

Řízení o kasační stížnosti se podle NSS může protáhnout, protože otázkou, zda za uzavření školy na základě mimořádných opatření vlády či ministerstva zdravotnictví lze žalovat přímo školu, se zřejmě bude zabývat rozšířený senát Nejvyššího správního soudu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 10. května 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď