NPÚ odhaduje ztrátu kvůli koronaviru na 130 milionů Kč

foto Generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděžda Goryczková vstoupila 20. května 2020 v Praze na tiskové konferenci NPÚ k přijatým opatřením v souvislosti s koronavirovou epidemií a k zahájení hlavní návštěvnické sezony.

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek dosáhne 125 až 130 milionů korun. Na tiskové konferenci to řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Rok přitom podle ní začal z ekonomického hlediska dobře, za první dva měsíce z pětiny památek, které jsou otevřené celoročně, byly výnosy meziročně o 1,5 milionu korun vyšší. Od 10. března ale byla stovka státních památek uzavřená. V pondělí 25. května se otevírají interiéry památek, NPÚ uvažuje o tom, že hlavní návštěvnickou sezonu prodlouží.

Původně měla začít 1. dubna, vládní opatření proti šíření koronaviru ji však odsunula. Od 11. května jsou otevřeny parky, zahrady a venkovní areály stovky státních hradů a zámků.

V letošním roce pokračuje dlouholetý cyklus NPÚ Po stopách šlechtických rodů, v desátém ročníku se zaměřuje na rod Valdštejnů. Program zahrnuje výstavy, přednášky, komentované procházky po místech s Valdštejny spjatých, vrcholem pak bude nová expozice na zámku Duchcov, která představí duchovsko-litomyšlskou větev rodu. K letošním novinkám na památkách NPÚ patří zpřístupnění nové expozice soch Matyáše Bernarda Brauna na zámku Valeč, nový prohlídkový okruh bude na zámku Sychrov či Valtice a po osmi letech je dokončena obnova věže Jakobínka, která je součástí Horního hradu na Rožmberku.

Obrázky českých hradů nakreslené dětmi během nouzového stavu vystavené na tiskové konferenci, kterou Národní památkový ústav uspořádal 20. května 2020 v Praze k přijatým opatřením v souvislosti s koronavirovou epidemií a k zahájení hlavní návštěvnické sezony. Propad ve výnosech je podle ředitelky NPÚ zásadní problém, ústav má rozpočet téměř z poloviny krytý výnosy a vydělat si musí skoro 600 milionů korun ročně. Již za březen, kdy byly památky zavřené tři neděle, byla podle ní ztráta 14 milionů korun. "Za duben je kumulovaná ztráta 60 milionů korun a do konce května predikujeme propad 125 až 130 milionů korun," uvedla Goryczková.

Návštěvnost do poloviny května loni činila 1,1 milionu návštěvníků, celkem loni památky ve správě státu navštívilo 5,273 milionu lidí. Do poloviny letošního května podle ředitelky činil rozdíl v počtu návštěvníků asi milion lidí. Ústav se snaží šetřit na službách a materiálech, mnoho věcí během krize dělá svépomocí a ministerstvo kultury přislíbilo pokrýt významnou část ztrát ve výnosech, uvedla. V první fázi by mělo jít o pokrytí ztráty za první čtvrtletí, což je 14 milionů korun.

Lidé budou moci památky od 25. května navštěvovat za přísných hygienických podmínek, budou muset mít roušky, dezinfikovat si ruce a počet návštěvníků ve skupině se bude odvíjet od podoby a velikosti památky. "Někde to bude pět lidí, někde využijeme maxima 20 návštěvníků. Bude to mít také dopad na výnosy, absorpčnost objektů tak bude mnohem menší," uvedla ředitelka. Na památkách se nebudou půjčovat audioprůvodce a nebudou k dispozici dotykové obrazovky.

Velmi omezený bude podle ředitelky doprovodný společenský a kulturní program, který se na památkách koná, počítá se ale s tradiční Hradozámeckou nocí, která by se měla uskutečnit 29. srpna. Jejím hlavním tématem také budou Valdštejnové, ústřední program bude na zámku Mnichovo Hradiště, který při této příležitosti zpřístupní rozšířenou expozici u hrobky Albrechta z Valdštejna. NPÚ v závěru roku počítá i s adventním programem.

Goryczková také řekla, že NPÚ zvažuje zpřístupnit na sedm dní v týdnu i ty památky, které dosud mají některý den v týdnu zavřeno. V září, kdy už končí hlavní sezona a památky bývají otevřené jen o víkendu, by hrady a zámky mohly být podle ředitelky otevřené i v pracovní dny. O případném takovém prodloužení sezony NPÚ rozhodne poté, co vyhodnotí situaci v červenci a srpnu a zájem návštěvníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď