NPÚ dnes pořádá 10. ročník Hradozámecké noci

foto Ilustrační foto - Letošní Hradozámecká noc zavedla 25. srpna 2018 návštěvníky zámku Kynžvart na Chebsku do poloviny 19. století, kdy zámek vlastnil kníže Metternich.

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) pořádá 10. ročník Hradozámecké noci, která se koná z dneška na neděli na českých a moravských hradech a zámcích. Podle pořadatelů akce představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Hlavním objektem byl vybrán hrad Grabštejn na Liberecku. Do Hradozámecké noci se letos zapojilo 96 památkových objektů.

Hlavní objekt letošní Hradozámecké noci Grabštejn v minulosti patřil rodině Clam-Gallasů, které zároveň patří letošní cyklus Po stopách šlechtických rodů. Během Hradozámecké noci se návštěvníci Grabštejnu mohou těšit na hravé kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny. V programu jsou připraveny prohlídky sklepení bez průvodce i komentované prohlídky hradní kaple svaté Barbory s navazujícím komorním koncertem, dobová hudební, taneční, šermířská vystoupení, provazochodci, historická módní přehlídka a ukázky práva útrpného. Na závěr prohlídek čeká ochutnávka dobové zmrzliny a program zakončí ohnivá show a ohňostroj. Celodenní program, který vyvrcholí právě na Grabštejně, nabídne hrad a zámek Frýdlant a zámek Lemberk.

Netradiční program ale nabídnou i další památky. Do Hradozámecké noci se každoročně zapojují hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Letos na zámku v Duchcově připravili únikovou hru ze zamčeného zámku. V Jeseníku na zámku Velké Losiny návštěvníci budou moci zhlédnout zámek a běžně nepřístupné prostory losinského zámku při svitu baterek. V Praze pro zájemce otevřou mimo jiné Valdštejnský palác a Valdštejnskou zahradu, na jižní Moravě například přivítají hosty ve vile Stiassni.

Bližší informace se nacházejí na www.hradozameckanoc.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď