NP Šumava řeší, jak naložit s jelenem, který zranil turistu

foto Ilustrační foto - Turisté na Šumavě mohou od 18. srpna zblízka pozorovat život jelenů. Poblíž Kvildy na Prachaticku vzniklo za 75 milionů korun návštěvnické centrum, v němž budou moci lidé sledovat na ploše devíti hektarů až deset jelenů. Zatím je zde jeden jelen a pět laní.

Kvilda (Prachaticko) - Šumavský národní park považuje likvidaci jelena, který na začátku února ve výběhu u Kvildy na Prachaticku zranil turistu, za poslední možnou variantu. Hledá jinou alternativu, jak by se zvířetem naložil. Zvažuje, zda jelena umístit do jiného zařízení šumavského parku nebo jej prodat. Novinářům to řekl mluvčí parku Jan Dvořák. O jelena má zájem Klub vojenské historie Gabreta, rád by jej koupil a přesunul do obory.

"Toto zvíře nemůže pro svoji nebezpečnost již déle zůstat ve volně přístupném výběhu návštěvnického centra Kvilda," uvedl Dvořák. Jelen nezpůsobil turistovi vážné zranění. Podle Dvořáka zvíře postrádá plachost a spíš vyhledává lidi, na něž je zvyklé.

Původní informace o tom, že by park zvíře utratil, vyvolala rozhodné reakce veřejnosti. Vznikla petice Nechte jelena z Kvildy žít, kterou jen dnes dopoledne podepsalo více než 7000 lidí. Pro záchranu zvířete se například na svém facebookovém profilu vyjádřil i biatlonista a olympionik Michal Šlesingr. "V první řadě bych chtěl upozornit na to, že vinu za tento incident nenese jelen, ale provozovatel návštěvnického centra, který umožňoval interakci jelena s návštěvníky," uvedl.

"Protestuji, aby bylo bezdůvodně zabito divoké zvíře jenom proto, že bylo propagátory divočiny přinuceno ke ztrátě plachosti a že v projektu za mnoho desítek milionů korun nebylo pamatováno na bezpečnost návštěvníků," uvedl v tiskové zprávě předseda Svazu šumavských obcí Petr Málek.

Dodal, že to vypadá, že turisté se na šumavskou divočinu budou chodit dívat jen do výběhů s průvodcem. "Skutečné přirozené přírodní procesy, které mají být tím největším turistickým lákadlem a jistotou pro socioekonomickou stabilitu regionu, zůstanou na Šumavě veřejnosti nepřístupné," dodal Málek s tím, že to jen prohlubuje nedůvěru samospráv.

Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského, jenž je zároveň zakládajícím členem Klubu vojenské historie Gabreta, jelen není schopný žít ve volné přírodě. "Pochází z obory a na lidi je zvyklý, proto se turistů vůbec nebojí. Rádi bychom jelena odkoupili a přesunuli ho do obory. S odstřelem rozhodně nesouhlasíme," řekl ČTK Vostradovský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď