Novým velvyslancem ČR v Německu se má stát diplomat Tomáš Kafka

foto Ilustrační foto - Brandenburská brána v Berlíně.

Berlín - Novým velvyslancem České republiky v Německu by se měl stát diplomat Tomáš Kafka, který na ministerstvu zahraničí vede odbor států střední Evropy. Hrad s návrhem ministerstva zahraničí podle informací ČTK nemá problém. Nynějšího velvyslance ve spolkové republice Tomáše Podivínského by Kafka měl vystřídat v příštím roce. Post ambasadora v Německu patří z českého pohledu k těm nejdůležitějším.

Devětačtyřicetiletý Podivínský, který byl v minulosti i ministrem životního prostředí, české velvyslanectví ve spolkové republice vede od ledna 2015. Běžné - čtyřleté - období, na které jsou velvyslanci vysíláni, tedy skončilo letos v lednu. U českých diplomatů v Berlíně je ale běžné, že na postu zůstávají déle. Například Podivínského předchůdce a nynější ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák zde byl velvyslancem zhruba osm let.

Diplomata Kafku, který už v letech 1991 až 1995 na berlínském zastoupení působil jako kulturní atašé, podle informací ČTK na post velvyslance navrhlo ministerstvo zahraničí. Hrad s ním nemá problém, i když prezident Miloš Zeman jinak nemá zrovna nejlepší vztahy se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem. Nominaci Kafky, kterou oficiálně nikdo komentovat nechce, musí ještě posvětit vláda.

Kafka, který už šéfoval české ambasádě v Irsku, na ministerstvu zahraničí působí od roku 1991 a Německu se opakovaně věnoval. Například v letech 1998 až 2005 vedl Česko-německý fond budoucnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď