Novým ředitelem hudebního festivalu Pražské jaro bude Pavel Trojan

foto Správní rada hudebního festivalu Pražské jaro jmenovala jeho novým ředitelem Pavla Trojana (na snímku ze 7. ledna 2013).

Praha - Správní rada hudebního festivalu Pražské jaro jmenovala Pavla Trojana jeho novým ředitelem, funkce se ujme 1. srpna. Naváže tak na práci ředitele Romana Bělora, který odešel po 21 letech v čele festivalu z funkce na vlastní žádost. ČTK o tom informoval Pavel Trojan, který v současné době působí jako náměstek ředitele festivalu a také jako jeho mluvčí.

Pražské jaro, o jehož zrod se zasloužil Rafael Kubelík, je respektovanou přehlídkou klasické hudby s téměř osmdesátiletou tradicí. Každoročně přináší na pět desítek koncertů za účasti významných tuzemských i zahraničních umělců a orchestrů.

Trojan je absolventem oborů skladba a dirigování na Pražské konzervatoři, na Hudební fakultě pražské AMU vystudoval obory hudební management a skladba. Na Pražském jaru působí od roku 2010. Postupně měl na starosti agendu marketingu, styk s médii, stal se tiskovým mluvčím a od roku 2019 náměstkem ředitele.

"Pražské jaro považuji za mezinárodní festival světového renomé, ve kterém se v ideálním poměru mísí tradice i objevitelský duch. Udělám vše pro to, aby se Pražské jaro pod mým vedením rozvíjelo s odpovědností vůči jeho slávě a historii, zároveň však energickým a moderním způsobem. Následující ročníky nám s ohledem na turbulentní ekonomickou a geopolitickou situaci jistě připraví nejednu výzvu, ale ani v takových časech nesmí festival rezignovat na výjimečné počiny, povznášející a obohacující umělecké zážitky," uvedl Trojan.

Správní rada hudebního festivalu zvolila zároveň Bělora za svého člena. Dosavadní ředitel Bělor uvedl, že nastala vhodná chvíle, abych předal vedení festivalu Trojanovi, kterého do festivalového týmu před 12 lety přijímal. "Svými schopnostmi, vzděláním i zkušenostmi mne i správní radu přesvědčil, že bude správnou osobností zaručující kontinuitu a další rozkvět festivalu," podotkl.

Mezinárodní festival Pražské jaro se letos konal po sedmasedmdesáté. Podle hudebních publicistů, které oslovila ČTK, se po dvou ročnících ovlivněných pandemií koronaviru vrátil v plné síle. Od roku 1947 se pevnou součástí festivalu stala Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, která je od roku 1957 zakládajícím členem Světové federace mezinárodních hudebních soutěží.

Na přibližně osmdesátimilionovém rozpočtu festivalu se podílejí zejména ministerstvo kultury a město Praha. Zhruba 40 procent dostává festival od sponzorů, 20 procent tvoří příjmy z prodeje vstupenek a podpora od mecenášů sdružených v klubu Přátel Pražského jara.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď