Novým náčelníkem Vojenské policie se stane Otakar Foltýn, řekla ČTK Černochová

foto Ilustrační foto - Ministryně obrany ČR Jana Černochová (na snímku z 27. května 2022).

Praha - Novým náčelníkem Vojenské policie se od 1. července stane plukovník Otakar Foltýn, který ve velení armády pracuje jako hlavní specialista analytického oddělení. Ve funkci vystřídá Miroslava Murčeka, který nepožádal o prodloužení vojenského závazku. ČTK to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Náčelníka Vojenské policie může ministryně jmenovat podle zákona o Vojenské policii po projednání sněmovního výboru pro obranu. Ten se sejde v pátek ráno.

O své volbě dnes Černochová informovala vládu, řekla na tiskové konferenci po jejím jednání. Rozhodnutí sdělila také předsedům branných výborů Sněmovny a Senátu Lubomíru Metnarovi (ANO) a Pavlu Fischerovi (nezávislý).

"Plukovník mgr. Otakar Foltýn je vynikajícím odborníkem, má zkušenosti z působení v zahraničních operacích i z nasazení vojáků při různých typech událostí, například při spolupráci v rámci integrovaného záchranného systému," uvedla Černochová.

Řekla, že Murčekovi zanikne služební poměr ke konci roku, náčelník Vojenské policie neprojevil o jeho prodloužení zájem. "Ministryně obrany proto rozhodla o jmenování nového náčelníka Vojenské policie v dostatečném předstihu, aby byl dostatečný prostor pro předání a převzetí této funkce," uvedla v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Foltýn působí jako hlavní specialista oddělení analytického Velení AČR. V minulosti zastával například pozici vedoucího staršího důstojníka-specialisty na oddělení koncepcí a řízení schopností odboru koncepcí a řízení Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany nebo vedoucího staršího právníka-specialisty referátu právní služby právního oddělení Inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Murček (57 let) stál v čele Vojenské policie od února 2019, kdy ve funkci vystřídal Pavla Kříže. Toho se rozhodl odvolat tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). U Vojenské policie Murček působil od roku 1993. Několikrát byl vyslán na zahraniční misi do Iráku, sloužil i v Afghánistánu a na území bývalé Jugoslávie.

Rozhodnutí o jmenování Foltýna přivítal člen sněmovního branného výboru Marek Ženíšek (TOP 09). Kriticky se k němu postavil místopředseda tohoto výboru Pavel Růžička (ANO). "Vadí mi jeho politické komentáře, což u vojáka z povolání je nepřípustné, dále nemá žádnou praxi u Vojenské policie a není vojenský policista," sdělil ČTK. Rozhodnutí považuje za špatnou volbu ministryně. Nesouhlasí ani člen výboru Radovan Vích (SPD). "Podplukovník Foltýn jako náčelník Vojenské policie je výsměch všem příslušníkům Vojenské policie, protože přichází mimo strukturu Vojenské policie a nemá s Vojenskou policií absolutně žádné zkušenosti," napsal ČTK.

Vojenská policie byla zřízena v roce 1991. V jejím čele stojí náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany. Na starosti má policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Od roku 2016 získala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy související s armádou nebo ministerstvem obrany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď