Nový okruh Sychrova je koncipován jako apartmá Rohanů

foto Na zámku Sychrov na Liberecku otevřeli 25. srpna 2020 nový prohlídkový okruh. Trasa je koncipovaná jako soukromé apartmány Gabriely Rohanové rozené Waldsteinové a Artura Rohana.

Sychrov (Liberecko) - Orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže, kabinet kuriozit s lampičkou z Pompejí zničených sopkou či knížecí komnaty. I to je na novém prohlídkovém okruhu zámku Sychrov na okraji Českého ráje, na jehož vytvoření se pracovalo od roku 2006. Obnova prostor stála přes deset milionů korun. Trasa je koncipovaná jako soukromé apartmány Gabriely Rohanové rozené Waldsteinové a Artura Rohana, řekl ČTK při slavnostním otevření nového okruhu kastelán Miloš Kadlec. Nová trasa se otevře pro návštěvníky od září k 200. výročí, kdy francouzští Rohané zakoupili sychrovské panství.

Fotogalerie

Kastelán nový okruh v druhém patře východního křídla označuje za výjimečný. Při prohlídce budou návštěvníci procházet místnostmi jako by byli na návštěvě u knížecí rodiny, takřka v žádné místnosti nejsou provázky zakazující přístup k vystavených exponátům. "O Sychrovu se říká, že je celkově příjemný, co se týče velikosti interiéru, že opravdu vzbuzuje pocit domova. A interiéry druhého patra jsou ještě komornější," uvedl Kadlec. I proto bude ve skupině při prohlídce maximálně osm návštěvníků. Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi, ročně ho navštíví přes 100.000 lidí.

Na nové trase je 15 místností a šest chodeb s exponáty. Pomyslně se podoba této části zámku vrátila do druhé poloviny 19. století, kdy ho obývala knížecí rodina Artura Rohana. "Okruh zaujme jednak lidi, kteří mají zájem o bohatě instalované prohlídkové okruhy, ale je tam také řada nejrůznějších předmětů, že si tam najde každý něco svého," uvedl kastelán.

Každý pokoj má jinou náplň, jsou tam apartmá kněžny a knížete, stroze zařízený dětský pokoj tří princů vychovávaných k vojenské kariéře, dámský a pánský hostinský pokoj, prostřená jídelna či společenský salon. "V orientálním pokoji kromě nádherného porcelánu, jadeitu, je třeba i úžasná samurajská katana ze slonové kosti. V pompejském salonku je nádherné empírové vybavení s biskvitovými sochami a bronzy," uvedl Kadlec. Je tam i kardinálský pokoj jako připomínka toho, že čtyři z rodu Rohanů byli kardinálové. A nechybí ani kabinet kuriozit se suvenýry, jež si Rohané přivezli z cest z Afriky, Ameriky i po Evropě. "A mezi nimi jsou takové výjimečnosti, jako jsou olejová lampička z Pompejí nebo lampička z Jeruzaléma či nádoba z Akropole. Kromě těchto předmětů tam jsou dokonce i egyptští skarabové," dodal Kadlec.

Nový okruh vznikl v nevyužívaných prostorech zámku. Po druhé světové válce toto místo sloužilo jako svozový depozitář, bylo tam na 90.000 předmětů z více než 1000 míst z celé země. Obnova trvala dlouho, protože většinu prací léta dělali svépomocí zaměstnanci restaurátorských dílen zámku. Byly tam propadlé štukové stropy, poškozené obložení stěn a v dezolátním stavu podlahy. "Postup byl patrný, ale pomalý," uvedl Kadlec. K rychlejšímu dokončení podle něj pomohlo, že v závěru roku 2018 získali dotaci skoro 6,8 milionu z ministerstva kultury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď