Nový nůž připomíná hrdinství českých vojáků na Balkáně

foto Nový nůž vyrobený pro projekt Válečný veterán připomíná hrdinství českých vojáků na Balkáně. Vyrobila ho firma Mikov, část výtěžku z jeho projektu věnuje Vojenskému fondu solidarity. Nůž byl pojmenován Repetitor jako připomínka smrti dvou českých vojáků, kteří v roce 1995 zahynuli na stanovišti s názvem T-23 Repetitor.

Praha - Nový nůž vyrobený pro projekt Válečný veterán připomíná hrdinství českých vojáků na Balkáně. Vyrobila ho firma Mikov, část výtěžku z jeho projektu opět věnuje Vojenskému fondu solidarity. Nůž byl pojmenován Repetitor jako připomínka smrti dvou českých vojáků, kteří v roce 1995 zahynuli na stanovišti s názvem T-23 Repetitor. Název vybral náčelník generálního štábu Aleš Opata, který na Balkáně v 90. letech minulého století sloužil. Repetitor je třetím výrobkem firmy Mikov v projektu Válečný veterán. Za prodej předchozího nože Storm dnes zástupci společnosti Mikov Vojenskému fondu solidarity předali 120.000 korun. Na webu armády www.army.cz to uvedl Michal Voska z ministerstva obrany.

Mikov v projektu Válečný veterán vydává speciální edice nožů, kterými připomíná novodobé zahraniční mise a významná armádní výročí. Prvním nožem projektu byla důstojnická verze nože M-1917, která byla vydána jako pocta válečnému hrdinovi generálu Josefu Bílému. Následoval Storm, který připomínal nasazení československé armády v Iráku.

Autorem návrhu je, stejně jako v předchozích případech, Roman Hippík. Podle Vosky se při jeho tvorbě inspiroval bodákem k samopalu vzor 58. Název vybral Opata. Při představování nože poznamenal, že v misi Spojených národů UNPROFOR v bývalé Jugoslávii začínal svou službu v zahraničí. "Pro všechny z nás to byla obrovská škola. Pamatuji si na hodně kamarádů, událostí, krizových situací. Naučili jsme se zvládat strach nebo si naplno uvědomovat velitelskou odpovědnost za životy svých lidí," uvedl.

Připomněl smrt dvou českých vojáků Luďka Zemana a Petra Valeše. "Nikdy na ně nezapomenu. Po ostřelování se v srpnu 1995 nevrátili ze stanoviště T-23 Repetitor," poznamenal. Dodal, že padlým patří maximální úcta, a proto navrhl, aby se nůž jmenoval Repetitor.

Z každého prodaného nože za 5830 korun pošle Mikov na účet Vojenského fondu solidarity 300 korun. Vojenský fond solidarity funguje od roku 2015, založen byl v reakci na úmrtí pětice českých vojáků v Afghánistánu. Za úkol má pomát vojákům či jejich rodinám v tíživých životních situacích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď