Nový Hypoindex: Průměrná nabídková sazba hypoték v červnu stoupla na 5,71 pct.

foto České peníze, bankovky, koruna, dům, hypotéka, nájem, stavební spoření - ilustrační foto.

Praha - Průměrná úroková sazba hypoték počátkem června činila 5,71 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,38 procentního bodu. Tempo růstu tak mírně zpomalilo. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

"I v průběhu května sazby nadále rostly, nabídková sazba Hypoindexu v červnu dosáhla na 5,71 procenta. Podle prohlášení České národní banky je jasné, že stále nejsme na pomyslném vrcholu, protože na konci června má následovat další zvýšení základních sazeb,“ uvedl analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Rychlejším tempem než průměrná nabídková sazba hypoték rostly v květnu sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok, a to o 0,42 procentního bodu na 5,92 procenta. Sazby hypoték s fixací na tři roky vzrostly o 0,35 procentního bodu na 5,88 procenta Sazby hypoték fixovaných na pět let se zvýšily o 0,36 procentního bodu na 5,51 procenta a na deset let o 0,38 procentního bodu na 5,52 procenta. Více než šest procent klient zaplatí za hypotéku nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky.

Spolu se sazbou rostou i splátky. "Pokud dnes klient podepíše smlouvu na hypotéku 3,5 milionu korun se splatností 25 let, musí si připravit ve svém rodinném rozpočtu částku vyšší než 21.900 korun.To je v porovnání s minulým měsícem více o 800 korun a o více než 6000 Kč proti červnu roku 2021,“ upozornil Sýkora. Ceny nemovitostí letos podle něj dosáhly na dosavadní maxima a nedá se očekávat, že by mělo dojít k jejich propadu. "Dá se ovšem očekávat zpomalení tohoto růstu nebo případná stagnace,“ podotkl.

Zpřísněné podmínky a vysoké úrokové sazby omezují hypotéky společně, řekl ČTK expert hypotečního tržiště Zaloto Valér Klukan. Vysoké sazby znamenají vyšší splátku, a tedy vyšší nárok na bonitu. Z důvodu razantního růstu cen energií, stavebních materiálů a dalších nákladů navíc podle něj banky navýšily minimální náklady domácností ve svých kalkulacích pro výpočty jejich bonity. "Když k tomuto propadu poskytování hypoték z důvodů potíží s bonitou přičteme ještě propad poptávky klientů po nových hypotékách z důvodu vysokých sazeb, extrémní ochlazení trhu je nevyhnutelné," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď