Nový hrad u Kunratic je zakonzervován pro výzkum dalších generací

foto Zřícena Nového hradu (na snímku) u Kunratic.

Praha - Zřícena Nového hradu u Kunratic je v tuto chvíli zakonzervována tak, aby další generace mohly novými metodami v archeologickém výzkumu v budoucnu případně pokračovat. Archeologové plánují ale revizní výzkum v předpolí hradu, kde jsou pozůstatky husitského obléhacího tábora, řekla ČTK za Územní odborné pracoviště v Praze Národního památkového ústavu Andrea Holasová. V Novém hradě 16. srpna 1419 zemřel král Václav IV., na místo proto v pátek historik Jiří Bartoň ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze vypraví komentovanou vycházku.

Jeden z nejrozsáhlejších archeologických výzkumů se na místě Nového hradu uskutečnil v roce 2013 při celkové rekonstrukci lokality i zříceniny. Přes hradní příkop byl také postaven dřevěný most.

V hledáčku archeologů je nyní podle Holasové předpolí hradu, kde se v terénu nalézají otisky husitského obléhacího tábora. Z toho důvodu by měli zejména cyklisté využívat pouze značené cesty, aby nenarušili tyto cenné pozůstatky. Současně s obnovou Nového hradu byly v místě instalovány informační tabule, kde je popsána historie místa.

Reálná podoba Nového hradu u Kunratic navržená historikem a publicistou Jiřím Bartoňem. Bartoň Nový hrad navštěvuje už více než 30 let. Navrhl reálnou podobu hradu se dvěma paláci, která se dnes uplatňuje, uvedl na dotaz ČTK. Od zastávky autobusu MHD linky 177 nad stanicí metra Chodov se tam znovu vypraví se zájemci v pátek ve 13:00. "Připomeneme si nejenom hrad, ale také lidský osud krále Václava IV. a počátky české reformace," řekl dále Bartoň. Na místě položí kytici.

Nový hrad založil v roce 1411 Václav IV., o deset let později ho husité dobyli a vypálili. Dále už jen chátral. Praha ho koupila v roce 1923 od majitele panství ze zámku v Kunraticích. Jde o jedinou hradní zříceninu na území hlavního města, více než 60 let je památkově chráněna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď