Nový film ukáže Pavarottiho na podiu i v soukromí

foto Operní pěvec Luciano Pavarotti a Nicoletta Mantovaniová.

Praha - Ve čtvrtek bude mít v českých kinech premiéru životopisný film o operním zpěvákovi Lucianu Pavarottim, který režisér Ron Howard poskládal z velkého množství soukromých záběrů jeho rodiny a přátel. Dokument tak nabízí pohled na zpěváka jako na otce, přítele, umělce nebo učitele. Množství záběrů získali tvůrci od Pavarottiho druhé manželky Nicoletty Mantovaniové a tvůrcům se naskytla i možnost poprvé od Pavarottiho smrti natočit rozhovory s jeho dcerami.

Film, který dnes v předpremiéře viděli novináři, prokládají autentické rozhovory a přidávají mu osobní pohled. Snímek začíná soukromými záběry hudebníků z Pavarottiho doprovodu při návštěvě amazonského pralesa. Zpěvák v místním divadle bezprostředně zpívá několika okolním vesničanům. Právě Pavarottiho spontánnost a pokoru se snažili jeho přátelé a rodina zdůraznit.

Autentičnost nahrávek záběrů byla podle tvůrců klíčová. Původní snímky upravili, aby zvuková stopa odpovídala moderním záběrům, přesto zrnitost scén a zvuků zůstala. "Kdyby Pavarotti žil a mohl film vidět, doufám, že by řekl, že jsme respektovali jeho hlas, že jsme ho zachovali přesně takový, jaký byl," uvedl v informacích k filmu zvukař Chris Jenkins. Ve filmu tak plynule přechází rodinné záznamy z videokamer do moderních nahrávek ze zpěvákových vystoupení.

Dokument byl natočen ve stylu opery se třemi dějstvími. Podle střihače Paula Crowdera se i Pavarottiho život se sám o sobě skládal ze tří dějství. První zachycuje jeho cestu od učitele v Modeně k úspěchu v operním světě, druhé dějství charakterizuje období, kdy zažil obrovskou slávu i pochybnosti, a poslední dějství patří době, kdy Pavarotti získával peníze pro charitu a navazoval spolupráci s umělci všech žánrů, přiváděl operu do nových míst a k novým lidem.

Pavarotti je třetím z řady dokumentů režírovaných Howardem. V roce 2016 natočil oceňovaný dokumentární snímek Beatles: Perná léta. V dokumentu Jay-Z: Made in America z roku 2013 zmapoval zákulisí festivalu organizovaného rapperem Jay-Z. Do té doby ho diváci mohli znát především jako režiséra filmů Apollo 13, Rivalové nebo Čistá duše. Poslední zmiňovaný snímek z roku 2001 přinesl Howardovi Oscara za nejlepšího režiséra, ve stejné kategorii také uspěl na Zlatých Glóbech.

Luciano Pavarotti byl operním zpěvákem a populárním tenorem. Vedle rolí v operách a účastí ve skupině Tři tenoři s José Carrerasem a Plácidem Domingem se věnoval i popové nebo rockové hudbě. Spolupracoval například s kapelou U2, Stingem nebo Queen. Pětkrát vyhrál cenu Grammy. Zemřel 6. září 2007.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď