Nový film Pedra Almodóvara bude v českých kinech od 23. května

foto Penélope Cruzová ve filmu Pedra Almodóvara Bolest a sláva.

Praha - Nový film španělského oscarového režiséra a scenáristy Pedra Almodóvara Bolest a sláva bude v českých kinech promítán od 23. května. Excentrický filmař si již poněkolikáté do hlavních rolí vybral Antonia Banderase a Penélope Cruzovou. Snímek vypráví dva milostné příběhy, které v hlavním protagonistovi, stárnoucím filmovém režisérovi, zanechaly hluboké stopy. ČTK o tom za distribuční společnost Bioscop informovala Jana Šafářová.

Vysloužilého režiséra Salvadora Malla ve filmu Bolest a sláva ztvárnil Banderas. Cruzová hraje mladou Mallovu matku v 60. letech. Když zestárne, hraje ji Julieta Serranová. Postava Malla částečně vychází z Almodóvara. "Pokud píšete příběh o režisérovi (a vaší prací je režírování filmů), prostě musíte vycházet ze svých zkušeností, nejde přitom nemyslet na sebe," uvedl Almodóvar. "Viděl jsem sám sebe jako vzor pro hlavní postavu tohoto filmu, ale jakmile začnete psát, příběh si stanoví svá vlastní pravidla, stane se nezávislý na vašich původních představách. Realita mi přinese nápad, námět, ale zbytek musím vymyslet. Tohle je u mých filmů hra, kterou rád hraji," dodal.

Hudbu k filmu složil Alberto Iglesias, se kterým Almodóvar pracuje na každém filmu od dramatu Květ mého tajemství z roku 1995. "Alberto jako vždy vytvořil hudbu, která se rodí z hlubin obrazů a doprovází postavy na jejich cestě. Opět mě překvapil svou originalitou, všestranností a obětavostí," podotkl režisér.

Almodóvar svůj nový film natáčel ve Valencii, kde vznikl také film Špatná výchova, v němž popsal sexuální zneužívání chlapců v církevní koleji.

Devětašedesátiletý Pedro Almodóvar je jedním z nejznámějších španělských režisérů a v jeho filmech obvykle nechybí vášeň, provokace a černý humor. Svými často excentrickými snímky boural od samého začátku své tvorby nejrůznější konvence. Zcela otevřeně vždy hovořil i o své homosexualitě, která se odráží i v jeho filmech, například v oscarovém snímku Vše o mé matce z roku 1999. Druhého Oscara získal za film Mluv s ní z roku 2002.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 17. září 2019

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď