Nový festival představí filmy, které stojí mimo hlavní proud

foto Palác Lucerna (na snímku z 21. prosince 2011) se stal národní kulturní památkou (NKP). Vláda o tom rozhodla 20. února stejně jako o zařazení dalších 14 staveb na seznam chráněných pamětihodností. O schválení návrhu informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Praha - Nový mezinárodní filmový festival zaměřený na díla, která stojí mimo zájem mainstreamové kritiky a distribuce, se bude konat od 18. do 20. října v Praze. Bude se jmenovat Prague Spring Festival a uskuteční se v Lucerně. Hlavním důvodem pro jeho vznik je zájem jeho pořadatelů o rozšíření tradice udílení Cen Andreje Nikolaje Stankoviče právě na mimořádné zahraniční audiovizuální počiny, které nestojí v centru pozornosti nejširší veřejnosti. ČTK to dnes řekl jeden z iniciátorů festivalu Martin Fišer.

Cena Andreje Stankoviče se udílí dvě desítky let a navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Andrej Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii většinou přehlíženému tvůrčímu počinu v kinematografii. Cenu od něho získali režiséři Jan Němec, Radim Špaček a Karel Vachek. Po Stankovičově úmrtí v červenci 2001 se na podzim roku 2002 skupina Samozvanců rozhodla "na protest proti všeobecné bulvarizaci českého kulturního prostředí" v tradici Stankovičových cen pokračovat. Zatím jako poslední dostal cenu Miloš Fikejz, filmový publicista, encyklopedista a fotograf, který letos v lednu zemřel ve věku 59 let. S organizátory udílení cen jsou pořadatelé nového festivalu v kontaktu, ale nespolupracují spolu.

Prague Spring Festival 2019 chce symbolicky připomenout 20. výročí Stankovičovy ceny, ale i 30. výročí revolučních událostí roku 1989, 50. výročí definitivního nástupu normalizace a likvidaci Pražského jara. Právě tento historicky významný reformní proces i jeho velký vliv na obdobné procesy v době normalizace je obsažen i v samotném názvu festivalu - Prague Spring Festival.

Hlavním obsahem festivalu je výběr a projekce soutěžních audiovizuálních děl. Ty do soutěže nominují bohemisté či filmoví kritici, kteří žijí a působí v zahraničí, ale přitom znají českou i vlastní národní kulturu a tradice. Festival bude udílet nejlepším filmům ceny, letos je předají Ivan M. Havel a René Böll, syn Heinricha Bölla, po němž jedna z cen ponese jméno. O dalších akcích spojených s festivalem a možností rezervací vstupenek se zájemci dozví na www.praguespringfestival.cz. Vstup na festival bude zdarma.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď