Nový český film přiblíží comeback telemarkového lyžování

foto Záběr z filmu TELEfilm

Sjíždění zasněžených svahů na lyžích s volnou patou přibližuje nový snímek TELEfilm vzešlý z autorské dílny Michaela Turka mladšího. Ten se podílel jak na scénáři a režii, tak si ve snímku i zahrál. Premiéra snímku s podtitulem "volná pata, volná mysl" se uskuteční letos v listopadu.

Historie telemarkového lyžování sahá až do poloviny devatenáctého století, ale v posledních dvaceti letech zažívá obrovský boom a návrat na bílé svahy. A právě proto se Turek rozhodl natočit TELEfilm, ve kterém lyžování „s volnou patou“ představuje široké veřejnosti.

Snímek začíná krátkým pohledem do historie a představí začátky a první rozmach lyžování. Možná ne každý ví, že dnešní podoba alpského lyžování, tak jak jí zná každý, vychází právě z elegantního a technicky náročnějšího telemarkového stylu. Film představí, jak z kousku překližky vznikne v kombinaci s pár dalšími materiály špičková závodní lyže. Ten, koho by telemark lákal a chtěl by ho vyzkoušet, ale i ten, kdo už volné patě propadl, se dozví i nějaké metodické typy a rady, jak svůj styl ještě vylepšit. Ale především se bude jezdit, jezdit a jezdit!

S myšlenkou a scénářem TELEfilmu přišel Michael Turek mladší, který je podepsaný i pod režií. Natáčení probíhalo na svazích v ČR v Krušných horách a v Alpách v Rakousku. Na záběrech uvidíte jezdit kromě výše zmíněného Michaela, Kamila Dostála, který má za sebou více jak dvacet startů ve světovém poháru v telemarku, Michala Alexu, Radima Nevrlého, Aničku Kašparovou a Štěpána Pobudu. Kameru a střih má na svědomí Tomáš Mähring z H2Omaniaks production a s grafickou úpravou nám pomáhá Igor Faltus.

Více informací o celém projektu najdete na webu www.telefilm.h2omaniaks.com, aktuality, zajímavosti a novinky se dozvíte také na www.facebook.com/telefilm2012.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď