Novou stínovou ministryní školství se stala poslankyně Berkovcová (ANO)

foto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v Karmelitské ulici v Praze.

Praha - Novou stínovou ministryní školství se stala poslankyně Jana Berkovcová, oznámil na dnešní tiskové konferenci první místopředseda hnutí ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček. Nahradila moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka, který v únoru po neshodách opustil hnutí ANO.

Berkovcová je členkou sněmovního školského výboru a místopředsedkyní podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení. Je také členkou sněmovního evropského výboru a podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity. Podle Havlíčka se vzdělávání věnuje celý profesní život jakožto aktivní pedagožka nebo spolupracovnice Národního pedagogického institutu.

Berkovcová na tiskové konferenci kritizovala návrh koaličních poslanců, který stanovuje mzdu na 130 procentech průměrné hrubé měsíční odměny pouze učitelům, nikoli všem pedagogickým pracovníkům. Původní vládní návrh počítal s tím, že by objem peněz na platy pedagogických pracovníků byl stanoven na nejméně 1,404násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v Česku vždy za předminulý rok.

S návrhem poslanců nesouhlasí ani svazy zaměstnavatelů, školské odbory či asociace pedagogů. Premiér Petr Fiala (ODS) na začátku měsíce řekl, že kabinet chtěl od počátku změnu cílit na učitele. Podobně se dříve vyjádřil i jeden z autorů pozměňovacího návrhu, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Vondrák je dlouhodobým kritikem poměrů v hnutí a v prezidentské volbě nevolil předsedu ANO Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta Petra Pavla, který volbu vyhrál. V únoru Vondrák nejprve skončil jako místopředseda hnutí, následně odešel z poslaneckého klubu ANO a také ze samotného hnutí. Hejtmanem Moravskoslezského kraje zůstal a i po odchodu z hnutí má podporu krajského klubu zastupitelů ANO, uvedl na začátku března jeho předseda a krajský šéf ANO Josef Bělica.

Stínovou vládu ANO původně vedl bývalý premiér Andrej Babiš, po neúspěšné prezidentské volbě funkci předal Havlíčkovi. V kabinetu jsou někteří bývalí ministři, kromě Havlíčka také Alena Schillerová jako ministryně financí, ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dále jsou součástí patnáctičlenného stínového kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď