Novou komisi rozhodčích FAČR povede Portugalec Melo Pereira

foto Rozhodčí uděluje hráči červenou kartu - ilustrační foto.

Praha - Komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR povede od nového roku Vítor Manuel Melo Pereira. Třiašedesátiletého Portugalce společně vybrali šéf sudích UEFA Roberto Rosetti s předsedou FAČR Martinem Malíkem a ve funkci ho dnes potvrdil výkonný výbor asociace. O konečném složení komise bude jasno na začátku příštího roku.

"Jde v tuto chvíli o jedinou možnou cestu k nápravě aktuální situace kolem komise a rozhodčích obecně. Jméno pana Mela Pereiry, které nám bylo nabídnuto ze strany UEFA, jsem prodiskutoval i se zástupci Ligové fotbalové asociace a jednoznačně jsme se shodli na tom, že jde o nejlepší možné řešení," uvedl Malík v tiskové zprávě.

"Jednání s Rosettim a dalšími vysokými funkcionáři z UEFA trvalo několik týdnů a řešili jsme celou řadu otázek včetně logistiky," řekl Malík. "První preference se týkaly kandidátů z okolních zemí, jako je Maďarsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko a tak dále. Nakonec padla volba na pana Pereiru a vzhledem k jeho zkušenostem je to správně," dodal.

Předchozí komisi rozhodčích vedenou Jozefem Chovancem odvolala asociace krátce po vypuknutí korupční aféry kolem Romana Berbra a jmenovala dočasnou. V ní zůstal zástupce Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, dalšími členy byli jmenováni pravidlový expert Jiří Kureš a předseda sudích v řídící komisi pro Moravu Jan Zahradníček.

Trojice českých činovníků bude spolu s Melem Pereirou působit i v nové komisi. "V době, kdy jsme to potřebovali řešit velmi rychle, tak neváhali a pomohli českému fotbalu. Doplní je Pereira a samozřejmě musíme brzy komisi doplnit o pátého člena, abychom splnili všechny legislativní požadavky," uvedl Malík.

"Předpokládám, že pan Pereira se ujme komise rozhodčích již na počátku ledna, aby byl restart soutěže, ke kterému dojde 16. ledna, už pod taktovkou staronové komise," konstatoval předseda FAČR.

Bývalý mezinárodní rozhodčí Melo Pereira, který pískal na světových šampionátech v letech 1998 a 2002, na Euru v roce 2000 a řídil i 24 zápasů Ligy mistrů, je druhým cizincem ve vedení českých rozhodčích. Od léta 2016 do léta 2018 komisi vedl Polák Michal Listkiewicz. Melo Pereira již dohlížel na rozhodčí v Řecku a Brazílii.

"Přeji si, aby pan Melo Pereira vrátil komisi rozhodčích co nejdříve status odborného, transparentního a plně nezávislého orgánu," dodal Malík. "LFA kvituje tento krok, který by měl vést k zajištění transparentního řízení nejvyššího orgánu pro rozhodování utkání profesionálních soutěží v Česku," uvedla Ligová fotbalová asociace.

Berbr kvůli skandálu skončil ve funkci místopředsedy FAČR i dalších pozicích v asociaci a od října je kvůli podezření z ovlivňování výsledků a sázkových podvodů ve vazbě. Případ stál funkce v českém fotbale i UEFA také jeho manželku Dagmar Damkovou. Obviněno bylo celkem 20 lidí.

Aféra se zatím týkala druhé a třetí ligy, podle policejních odposlechů však mohly být ovlivňovány i výsledky nejvyšší soutěže. Před červencovým finále domácího poháru mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr sudího Pavla Královce, který byl kvůli tomu minulý týden do konce roku stažen z listiny rozhodčích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď