Novoroční koncert České filharmonie se 1. ledna uskuteční on-line

foto Ilustrační foto - Koncert České filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem (vpředu uprostřed) zahájil 16. června 59. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Praha - Novoroční koncert České filharmonie (ČF) pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila se uskuteční 1. ledna bez přítomnosti publika. Orchestr ho nabídne on-line z Rudolfina. Vysílat ho bude také Česká televize. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se vedení ČF rozhodlo poté zrušit všechny koncerty pro veřejnost v období ledna a února 2021. ČTK o tom informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

"Naše společné každoroční hudební vítání Nového roku bude tentokrát také narozeninovou oslavou. Dne 4. ledna 2021 tomu bude 125 let, kdy se poprvé na podiu Dvořákovy síně sešli pod taktovkou Antonína Dvořáka hudebníci - Česká filharmonie," uvedl Březina.

Novoroční koncert nabídne díla Juliuse Fučíka, Josefa Suka, Václava Trojana, Oskara Nedbala, Václava Vačkáře, Jana Kučery, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Jako sólisté budou účinkovat Jiří Vodička (housle), Jan Mráček (housle), Václav Petr (violoncello), Robert Kozánek (trombon), Ondřej Roskovec (fagot) a Jaroslav Halíř (trubka). Večerem provede moderátor Jiří Vejvoda.

On-line koncerty provázejí v průběhu zkoušek a vystoupení přísná hygienická opatření. Celý orchestr je pravidelně testován. Pódium je rozšířeno, aby každý filharmonik mohl hrát ze svého pultu. Smyčcové skupiny jsou od dechových odděleny plexisklovými paravány. K dispozici bývá větší množství šaten pro účinkující

Novoroční koncert ČF je poměrně nová tradice, ale velmi rychle si našel přízeň publika. Repertoár je velmi pestrý, protože novoroční koncerty nebývají tolik sešněrovány klasickými dramaturgickými pravidly Také letošní Novoroční koncert ČF a Hudby hradní stráže pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši nabídl díla českých autorů.

Stejně jako novoroční koncert se letos bez publika čtyři mimořádné koncerty ČF o adventních nedělích. Jubilejní 125. sezonu ČF zahájila letos 23. a 24. září skladbami Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď