Novinářské fórum: sdílení informací, zkušeností a přístupů

foto

Inovace ve zpravodajství, regionální novinařina nebo ekonomické a mimoekonomické dopady zavádění placeného obsahu patří k hlavním tématům čtvrtého ročníku konference Novinářské fórum, kterou pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Záznam konference můžete zhlédnout zde.

Konference je určena redaktorům, editorům, lidem pracujícím v mediální branži, studentům mediálních oborů, odborné a širší veřejnosti. Hlavním cílem Novinářského fóra je sdílení informací, zkušeností a přístupů.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Účastníci se mohou těšit na čtyři panelové debaty se špičkovými novináři a mediálními odborníky. Kromě panelu věnovaného alternativnímu způsobu oslovování čtenářů čeká účastníky i diskuse o mizející regionální žurnalistice, profesních organizacích novinářů a o tom, jaké důsledky může mít zpoplatňování obsahu.

Na den nabitý přednáškami večer naváže slavnostní předávání Novinářských cen za rok 2020, které se uskuteční na letní scéně divadla Jatka 78 – Azyl 78. Nadace OSF během něj již po jedenácté ocení nejlepší žurnalistické práce, které vznikly v uplynulém roce.

Program

9:30 – 10:10 – Novinařina v souvislostech

Konferenci zahájí datový analytik, vysokoškolský pedagog a dlouholetý ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

10:20 – 11:40 Inovace ve zpravodajství – jak dostat zprávy k lidem

V nejmladší generaci stále ubývá lidí sledujících média. Přibyli noví konkurenti jako jsou sociální sítě, Netflix a HBO. Jedním ze způsobů, jak vrátit zpravodajství čtenáře jsou i inovace způsobů vyprávění. 

Lenka Kabrhelová – redaktorka a moderátorka, zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12

Jiří Kučera – spoluzakladatel NFNZ, člen správní rady a garant projektu Inovace zpravodajského storytellingu

Jan Žabka – redaktor, HlídacíPes.org

moderuje: Martin Groman

11:50 – 13:10 Regionální novinařina – Yetti české žurnalistiky

Podle výzkumů lidé o zprávy ze svého okolí stojí, přesto regionálních médií stále ubývá. Jaká je role regionální žurnalistiky a proč je důležitá?

Lenka Waschková Císařová – vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, autorka řady studií o regionálních médiích

Tomáš Znamenáček – programátor, redaktor internetových novin Ohlasy dění na Boskovicku

Libor Matoušek – spolumajitel a vydavatel regionální sítě médií Drbna.cz, zakladatel Asociace online vydavatelů.

moderuje: Josef Šlerka

14:00 – 15:20 Ochota novinářů se organizovat

V České republice nefungují novinářská sdružení tak, jak by mohla. Proč se čeští novináři nechtějí organizovat? A to i přesto, že čelí stále silnějšímu tlaku politiků i konkurenci sociálních sítí, blogerů a influencerů. Jaké jsou příčiny a kudy vede cesta z téhle situace ven?

Adam Černý – novinář, předseda Syndikátu novinářů ČR

Robert Čásenský – novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel magazínu Reportér, spoluzakladatel CZ IPI (Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu)

Lucie Sýkorová – novinářka, členka mezinárodní novinářské organizace Evropské centrum pro svobodu tisku a médií (ECPMF), spoluzakladatelka Asociace regionálních novinářů a členka představenstva Asociace online vydavatelů

moderuje: Martin Groman

15:30 – 16:50 Clickbaitový svět. Ekonomické a mimoekonomické dopady zavádění placeného obsahu

Za poslední dva roky se výrazně zvýšil počet webů, které zpoplatnily svůj obsah. Část lidí si postupně zvykla za svá oblíbená média platit. Většina společnosti však dále konzumuje pouze obsah, který je a vždy bude na internetu zdarma. Toho kvalitního je však i díky zavádění paywallů stále méně. Jaké jsou ekonomické a mimoekonomické dopady zavádění placeného obsahu? 

Martin Malý – programátor a publicista, podílel se na zavádění placeného obsahu iHNed.cz a info.cz

Tomáš Bella – šéf webu slovenského Denníku N, člen představenstva a reportér, zakladatel Piano Media na zavádění placeného obsahu slovenských médií

Hana Friedlaenderová – senior research and insights manažerka ve výzkumné společnosti Nielsen Admosphere

moderuje: Josef Šlerka

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď