Novinářská cena živě: Nadace OSF oceňuje kvalitní českou žurnalistiku

foto

Důvěra v média klesá a mediální scéna se proměňuje. Kvalitní žurnalistika přestává být mainstream a vytrácí se společenský konsenzus o tom, jaká média a metody novinářské práce jsou nositelem pravdivého a nezaujatého informování. Nadace OSF do diskuse o kvalitě mediálního obsahu vstupuje díky Novinářské ceně.

Do 12. ročníku soutěže bylo přihlášeno 654 příspěvků. Cena se uděluje v celkem 14 kategoriích psané, audiovizuální a on-line žurnalistiky. Seznam nominovaných na Novinářskou cenu 2021 najdete zde. Porotci a porotkyně vybírají pro danou kategorii vždy tři nejlepší příspěvky, ze kterých vzejde vítěz. Vyhlášení vítězů proběhne dnes od 19:00 v prostoru Jatka78.

Novinářská práce má důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Nadace OSF proto od roku 2010 pořádá ve spolupráci s partnery soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce.

Novinářská cena je unikátní tím, že hodnotí konkrétní příspěvky, které autoři a redakce sami přihlašují do jednotlivých kategorií. Uspět tak může práce renomovaného i začínajícího autora. Příspěvky hodnotí poroty, složené z respektovaných osobností veřejného života z České republiky i zahraničí, a poskytují tak novinářům cennou zpětnou vazbu. Současně upozorňují veřejnost na novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti.

Z dlouhodobého hlediska soutěž přispívá ke zvyšování novinářské profesionality a k veřejné diskusi o stavu žurnalistiky. Upozorňuje také na světové trendy a potřebu rozvíjet nové nástroje. Úzká spolupráce se stejnojmennou soutěží na Slovensku dává Novinářské ceně přesah a možnost srovnání novinářských metod i témat, která hýbou společností v obou zemích.

Soutěž je otevřená novinářům všech typů médií – tištěných, elektronických, celostátních i regionálních. Příspěvky hodnotí nezávislé poroty, složené z respektovaných osobností veřejného života.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď