Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl soud

foto Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto

Moskva - Novinářka Světlana Prokopjevová podporovala terorismus, uvedl dnes soud ve městě Pskov na severozápadě Ruska. Za to jí vyměřil pokutu 500.000 rublů (164.300 Kč), informovala agentura Reuters. Proces s Prokopjevovou vzbudil kritiku ze strany jejích stoupenců, stejně jako ze strany aktivitů za lidská práva.

Úřady Prokopjevovou stíhaly za její komentář k předloňskému sebevražednému atentátu na služebnu ruské tajné služby FSB v Archangelsku, při kterém zahynul sedmnáctiletý pachatel a tři důstojníci tajné služby utrpěli zranění.

Schvalování terorismu se podle obžaloby Prokopjevová dopustila tvrzením, že si Rusko teroristy "vychovalo samo". Mladík před útokem na sociálních sítích obvinil FSB z falšování vyšetřování soudních případů.

Prokurátor požadoval potrestat Prokopjevovou šesti lety vězení a čtyřletým zákazem profese. Ona sama proces označila za pokus o "atentát na svobodu slova v Rusku".

Prokopjevovou podpořilo více než 30 nezávislých ruských novinářů, proti trestnímu stíhání se ozvala také Evropské komise. Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch šlo o porušení práva na svobodu projevu nejen Prokopjevové, píše na svých internetových stránkách Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pondělí 3. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď