Novelu služebního zákona možná Senát vrátí Sněmovně s úpravami

foto Ilustrační foto - Český senátor Lukáš Wagenknecht

Praha - Novelu služebního zákona, která se týká ministerských náměstků, chce senátní výbor pro veřejnou správu provázat s dalšími zákony. Doporučil dnes například, aby se na náměstka pro státní službu vztahoval zákon o střetu zájmů i po jeho přeměně na nejvyššího státního tajemníka. Pokud se horní parlamentní komora za týden s těmito úpravami ztotožní, senátní verzi novely bude muset projednat Sněmovna

Předseda poslanců ODS Marek Benda za předkladatele novely uznal, že její chybějící provázanost s některými dalšími zákony je chyba. Neúspěšně žádal, aby se s nápravou počkalo na vládní novelu služebního zákona, která by se měla projednávat příští rok. Pro změny navržené pirátským senátorem Lukášem Wagenknechtem hlasovali z přítomných členů výboru i zástupci STAN nebo ČSSD.

Novela má změnit odborné ministerské náměstky pro řízení sekcí na vrchní ředitele sekcí a zrušit omezení počtu politických náměstků členů vlády. Wagenknecht ve výboru neprosadil, aby počet těchto náměstků, kteří mohou být nyní maximálně dva, byl i do budoucna omezen. Ve Sněmovně o omezení jejich počtu usilovali opoziční poslanci. Pirátský senátor neuspěl ani s návrhem prodloužit navrhované pětileté funkční období pro vedoucí státní úředníky na devět let.

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Od zavedení funkčního období úředníků si zastánci novely slibují vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně služby.

Navrhované zrychlení výběrových řízení na pozice ve státní službě chce koalice dosáhnout například zkrácením některých lhůt, elektronickou komunikací nebo rozšířením možností v omezení počtu uchazečů, kteří jsou přizváni na pohovor. Běžná úřednická místa by se obsazovala podle novely ve zjednodušeném výběrovém řízení. Předloha upravuje i služební studijní volno.

Senát by měl novelu projednávat příští středu. Stanovisko k ní má zaujmout také ústavně-právní výbor horní komory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď