O změnách služebního zákona bude vláda dál diskutovat

foto Ilustrační foto - Premiér v demisi Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády, která zasedala 14. února 2018 v Praze.

Praha - Kvůli služebnímu zákonu je podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) státní správa paralyzovaná, zatím ale není jasné, jak by se měl zákon změnit. Ministrům vadí, že si do úřadů nemohou přivést ani nejbližší spolupracovníky. Vláda dnes o možných změnách diskutovala čtyři hodiny a vrátí se k nim na dalším zasedání. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) dostala za úkol plánované změny konzultovat s Evropskou komisí. Babiš po jednání vlády novinářům řekl, že zatím nemůže uvést, jak by měl zákon vypadat.

Dříve Babiš hovořil o zrušení takzvaných odborných náměstků, dnes mezi plánovanými změnami jmenoval ale jen například možnost při výběrových řízeních do druhého kola pozvat lidi mimo státní službu. O rok by se také mohla snížit požadovaná praxe. Ministři spolu s šéfem státních tajemníků Josefem Postráneckým hovořili i o změnách v četnosti vyhodnocování práce státních úředníků.

"Dnes nejsem schopen říct, jak to bude," uvedl k možným změnám Babiš s tím, že současná situace práci úřadů paralyzuje. "Jen můžu říct, že k tomu přistupujeme velice apoliticky," uvedl. Opět se ohradil proti výrokům, podle kterých jeho vláda provedla na úřadech čistku. Vláda podle něj v prosinci provedla dvě systemizace v rámci zákona o státní službě a počet pracovníků tak klesl o 23, pracovních míst mimo státní službu ubylo 49, a to hlavně na úřadu vlády.

Premiér po jednání zopakoval, že není možné, aby státní tajemníci a někteří náměstci "byli víc než celá vláda". Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. K opatrnosti proto dnes před jednáním nabádala ministryně obrany Karla Šlechtová, která ve vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zastávala post ministryně pro místní rozvoj. Opozice Babišovy plány na změny kritizuje a vidí za nimi snahu ANO zbavit se nepohodlných úředníků.

Na změnách služebního zákona se dnes ministři neshodli

O diskutované změně služebního zákona dnes vláda v demisi ani po čtyřech hodinách nerozhodla. Jednat o změnách bude zřejmě na dalších zasedáních. Bez dalších podrobností to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Premiér v demisi Andrej Babiš zvažuje volnější pravidla pro přijímání a odvolávání vysokých ministerských úředníků, než jaká platí od ledna 2015. Podle ministrů lze úřady těžko řídit, když si nemohou přivést nejbližší spolupracovníky. Plánované změny kritizuje opozice.

"Jedním z původních cílů zákona o státní službě byla stabilizace státní správy na delší časové období. Nepovažuji proto za rozumné, aby hned další vláda prováděla zásadní změny, než se stihne naplno projevit fungování zákona, který byl přijat poměrně nedávno. Navíc to bylo hnutí ANO, které v minulé vládě tuto podobu zákona o státní službě přijímalo a tehdy v jeho konkrétním nastavení žádný problém nevidělo," uvedl dnes v tiskovém prohlášení předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle Pirátů by se změna takto důležitého zákona neměla dít na základě iniciativy ministerstva vnitra, které dnes novelu předložilo na jednání vlády. "Jednat by se mělo o prodiskutovaný a široce připomínkovaný koncepční materiál podložený daty z mnoha oblastí," uvedla mluvčí strany Karolína Sadílková.

"Za hlavní negativum pojednávané novely považuji především její načasování v momentě, kdy je zapotřebí řešit celou řadu důležitějších věcí, než je upevňování vlivu hnutí ANO ve státní správě. Navíc skryté pod mediální zkratkou údajné vyšší flexibility a operativnosti služby. Příkladem je navrhovaná úprava služebního hodnocení, která může být v navržené podobě zneužívána pro zbavování se nepohodlných úředníků," napsal v tiskové zprávě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle návrhu novely by mohli odborní náměstci, nyní jmenovaní na základě výběrového řízení na neomezenou dobu, práci vykonávat pouze pět let. Ministerstvo vnitra také navrhuje rozšířit důvody pro odvolání takzvaných představených. Upozorňuje na to, že šéfové sekcí, oddělení či odborů jsou dnes odvolatelní jen tehdy, pokud dosahují nevyhovujících služebních výsledků. "Představený, jehož výkon je alespoň dostačující (byť jinak podprůměrný), zůstává i nadále představeným jmenovaným na dobu neurčitou," kritizuje návrh. Představenými mají být v budoucnu jen ti, kteří nebudou podprůměrní v nově plánované pětistupňové hodnotící škále. Nový systém hodnocení by měl umožňovat provádět jej podle potřeby.

Zákon měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. K opatrnosti proto dnes před jednáním nabádala ministryně obrany Karla Šlechotvá, která ve vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zastávala post ministryně pro místní rozvoj. Schůze se účastnil i šéf státních tajemníků Josef Postránecký.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď