Nové vedení SPD nechystá rychlý odchod z vlády Merkelové

foto Noví předsedové německé SPD Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans na snímku z 30. listopadu 2019.

Berlín - Nové vedení německé vládní sociální demokracie (SPD) nechystá žádný překotný odchod ze společného kabinetu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. V rozhovoru s televizí ARD to řekli kritici dosavadní velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans, kteří se v sobotu stali předsednickým duem sociálních demokratů.

Eskenová s Walterem-Borjansem prohlásili, že v otázce budoucnosti velké koalice neplánují žádnou sólovou akci, naopak chtějí do debaty zapojit celou stranu včetně sociálnědemokratických ministrů a poslanců. "Budeme o tom diskutovat na stranickém sjezdu," řekla dvojice.

Deník Die Zeit připomněl, že ještě před sobotním oznámením výsledků stranického výběru předsednické dvojice Eskenová řekla, že bez vyjednání nové podoby koaliční smlouvy doporučí SPD odchod z vlády.

Budoucnost velké koalice chtějí spolupředsedové svázat s podporou ochrany klimatu, sociální spravedlností či státními investicemi do škol nebo železnice. V sobotu po oznámení výsledků stranického hlasování už dvojice prohlásila, že bude požadovat výraznější zvýšení poplatku za emise oxidu uhličitého na 40 eur (1020 Kč) ze stávajících deseti eur (255 Kč) za tunu.

Pokud se SPD s konzervativci nedohodne, mohla by Německo vést menšinová vláda CDU a CSU, nebo by se hledala nová koalice. Předčasné volby těsně předtím, než se Berlín ve druhé polovině příštího roku ujme předsednictví Evropské unie, jsou nepravděpodobné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď