Nové mezinárodní centrum pro udržitelnost vesmíru bude v SAE

foto Nákres jedné z družic systému Galileo na oběžné dráze kolem Země.

Metropole Spojených arabských emirátů (SAE) Abú Zabí se stane sídlem nové projektové kanceláře OSN pro vesmírné záležitosti. Rozhodnutí je výsledkem virtuální konference mezi vesmírnou agenturou SAE a Úřadem OSN pro vesmírné záležitosti (UNOOSA.).

Nepůjde o sledování žádné mise, neuvidíte žádné kosmonauty, kteří by na cestě k Marsu procházeli meziplanetární pasovou kontrolou, píše server whatson.ae. Nová kancelář má být spíše myšlenkovou laboratoří, prostorem pro diskusi o názorech, které budou utvářet národní, regionální a globální vesmírnou politiku.

Odborníci zde mohou společně řešit takové otázky, jako je vesmírný odpad, možnosti sdílení technologických inovací, potenciál spolupráce na průzkumných projektech, nárůst počtu států s vesmírným programem (satelity už vypustilo celkem 80 zemí), jakož i pravidla Výboru OSN pro mírové využívání kosmického prostoru (COPUOS).

„Díky této dohodě UNOOSA a SAE učiní velký krok k vytvoření nového mezinárodního centra pro udržitelnost vesmíru,“ uvedla ředitelka UNOOSA Simonetta Di Pippová. Vzhledem ke globálnímu zvyšování investic do vesmíru a důrazu na udržitelný rozvoj po celém světě je podle ní nyní čas posílit globální dialog o otázkách udržitelnosti vesmíru.

A pro právě SAE? Pro Spojené arabské emiráty je budování inteligentní a udržitelné budoucnosti důležité. Země se na tomto poli značně angažuje. Ačkoli vesmírné programy existují relativně krátkou dobu, emiráty již dosáhly obrovského úspěchu. Země vypustila několik satelitů a nachází se ve druhé fázi svého programu Astronaut (v první fázi byl v září loňského roku členem výpravy na Mezinárodní vesmírnou stanici poprvé kosmonaut ze SAE). Navzdory dopadům koronavirové pandemie SAE také postupují v programu mise na Mars.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď