Nové americké sankce proti Íránu vyvolaly urážky a hrozby

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington/Teherán - Hrozbu uzavření diplomatických kanálů a výměnu nediplomatických urážek dnes vyvolaly nové americké sankce proti Íránu, vyhlášené v pondělí jako odveta za sestřelení amerického dronu. Íránské vedení označilo krok Washingtonu za projev zoufalství "mentálně retardovaného" Bílého domu. Prezident USA Donald Trump v reakci pohrozil Íránu "zničujícím úderem", pokud zaútočí na cokoli amerického.

V důsledku nových sankcí budou zablokována íránská aktiva v hodnotě miliard dolarů. Ještě tento týden mají být zavedeny sankce proti íránskému ministru zahraničí Mohammadu Džavádu Zarífovi. Nově platí také proti osmi vysokým velitelům íránského vojenského námořnictva, letectva a pozemního vojska a rovněž proti velitelům íránských revolučních gard. Sankcí nebude ušetřen ani úřad nejvyššího íránského duchovního Alího Chameneího.

Íránský prezident Hasan Rúhání v televizním projevu řekl, že americké sankce jsou znakem zoufalství a selžou. "Činy Bílého domu znamenají, že je mentálně retardovaný," řekl íránský prezident. "Strategická trpělivost Íránu neznamená, že máme strach," doplnil. Podle íránského ministerstva zahraničí Američané svým rozhodnutím postihnout sankcemi ajatolláha Chameneího trvale uzavřely diplomacii cestu.

Trup označil Rúháního slova za "neotesaná a urážlivá". Íránský lid podle amerického prezidenta strádá bez jakéhokoli důvodu. "Jejich vedení utrácí peníze za teror, jen málo peněz vydává na něco jiného... Jakýkoli íránský útok na cokoli amerického vyvolá reakci vedenou s velkou a zdrcující silou. V některých oblastech bude zdrcující znamenat zničující," napsal Trump na twitteru.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton upozornil Teherán, že i navzdory sankcím má stále možnost se Spojenými státy jednat. "Prezident (Trump) drží dveře otevřené pro opravdová jednání, která by kompletně a ověřitelně eliminovala íránský jaderný program, systémy balistických střel a zastavila i podporu mezinárodnímu terorismu a další zákeřné chování," řekl Bolton v Jeruzalémě.

Ministr Zaríf zájem Teheránu na vývoji jaderných zbraní popřel. Ve slovní přestřelce připomněl Washingtonu jaderný útok na Japonsko na sklonku druhé světové války a řekl, že Írán o jaderné zbraně nikdy usilovat nebude. "Kolik lidí jste zabili jadernou zbraní? Kolik generací bylo těmito zbraněmi vyhlazeno?" uvedl Zaríf. "Jsme to my, kteří kvůli našemu náboženskému přesvědčení nikdy nebudeme usilovat o jadernou zbraň," prohlásil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď