Novákův román o Mašínech se dočká komiksové verze ve stylu noir

foto Ilustrační foto - Spisovatel a scenárista Jan Novák.

Praha - Román Jana Nováka Zatím dobrý o osudech bratří Mašínů se stal předlohou pro nový stejnojmenný komiks, který vytvořil ve spolupráci s Novákem výtvarník Jaromír 99. Publikace vyniká noirovým pojetím, vizuální působivostí i od předlohy se odklánějící výpravou. Vydání komiksu se chystá na začátek prosince. ČTK to za nakladatelství Argo řekla Radka Potměšilová.

"Nechtěl jsem, aby to byl jen další vojenský komiks o hrdinství v době temna. Ale spíš sexy příběh dvou kluků, kteří se postavili zlu a měli z pekla štěstí," uvedl výtvarník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99, který se proslavil jako kreslíř triologie Alois Nebel i jako frontman kapel Priessnitz a Umakart.

Autor románové předlohy Novák pojal svoji knihu, která získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší knihu v roce 2005, především jako napínavý western, komiksová verze by podle tvůrců ale měla překvapit odlišným pojetím. "Děj komiksu se od děje knihy podstatně liší, je to stejný příběh, ale tentokrát se na něj díváme z hlediště, kdežto v knize ho sleduju přímo na jevišti," uvedl Novák. Zároveň dodal, že komiksové libreto má spíš než k románu blíže k filmovému scénáři, proto vznik publikace provázely značné změny a úpravy. "Děj je pověšený na úplně jiný háček," dodal.

Kniha je výsledkem druhé spolupráce spisovatele Nováka s Jaromírem 99. Poprvé svoje síly spojili v roce 2016 coby autoři komiksu Zátopek, kterého se prodalo na deset tisíc výtisků.

Zatím dobrý je za poslední měsíc už druhou publikací, která novodobé dějiny země přibližuje v komiksové podobě. Výtvarného zpracování se nedávno dočkal také románový bestseller Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Zpracování příběhu o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, se ujala trojice výtvarníků Karel Osoha, Ondřej Kavalír a Vojtěch Mašek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď