Nováková se chce zaměřit na omezení byrokracie či jaderné bloky

foto Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (na snímku z 3. června 2014). Nahradí Tomáše Hünera.

Praha - Podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (63), která má v chystané koaliční vládě s ČSSD vystřídat ve funkci ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO), považuje za své priority omezení byrokracie pro podnikatele a rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků či posílení oblasti služeb a obchodu. Na ministerstvu chce vytvořit sekci pro služby a maloobchod.

Nováková působí od roku 2014 jako šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu, který zastupuje hlavně zahraniční obchodní řetězce. Současný ministr průmyslu a obchodu Hüner přišel na ministerstvo z firmy Siemens a celou svou profesní kariéru se pohyboval v oblasti energetiky a průmyslu.

"Chci pracovat na tom, aby se některé věci zlepšily, což se týká především obrovského množství byrokracie, která padá na podnikatele, a stále přicházející nové a nové legislativy. Nebudu zastírat, že mám zájem na MPO posílit oblast obchodu a služeb," řekla ČTK Nováková. Sektoru maloobchodu se dosud věnovalo spíše ministerstvo zemědělství.

Nováková se chce zaměřit i na digitalizaci a robotizaci i na rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků v Dukovanech či v Temelíně. "Vnímám jako klíčové téma energetiky, kde je třeba důsledně realizovat přijatou Strategii energetické politiky ČR. Dále se budu pečlivě věnovat oblasti tzv. Průmyslu 4.0 a s tím spojených trendů," dodala Nováková.

Nováková podniká v oblasti vývoje softwaru a poskytování informačně technologických a poradenských služeb pro obchod, logistiku a distribuci - je majitelkou a předsedkyní představenstva IT firmy U&SLUNO. Má i podíl ve společnosti Language Planet, která provozuje mezinárodní mateřskou školu Villa Luna. Od loňska je i viceprezidentkou Hospodářské komory ČR.

Hüner novinářům řekl, že Babišovo rozhodnutí respektuje. "Dnes v 7:30 jsem se dozvěděl, že se mnou nepočítá v novém vládním týmu. Vždy jsem respektoval každého vedoucího, který má právo vybrat si své lidi do svého týmu," uvedl. Předpokládá, že zamíří zpět do firmy Siemens. "Logicky budu směřovat tam, kde mám přerušený pracovní poměr," řekl.

Babiš řekl, že Hünerovi nabídl spolupráci v oblasti energetiky. "Ta nabídka padla, že bych mohl působit jako poradce pro obor energetiky. Nejprve musím právně vyhodnotit, jestli je to slučitelné s mým působením v Siemensu," konstatoval Hüner.

Podnikatelské svazy oceňují, že na MPO přijde člověk z byznysu

Prezidentku Svazu obchodu a cestovního ruchu Martu Novákovou čeká jako ministryni průmyslu a obchodu řada úkolů především v energetice. Podnikatelské svazy i odborníci v energetice její nominaci uvítali. Oceňují, že do čela resortu přichází člověk z byznysu. Vyplývá to z jejich reakcí na dotazy ČTK.

"Ministryni Novákovou čeká velmi důležitá agenda spojená se znovunastartováním obnovitelných zdrojů, které vyplývá z předpisů, jež v těchto týdnech finišují pro celou EU. Jde především o ochranu práv samovýrobců a komunit vyrábět si a spotřebovávat či skladovat vlastní čistou energii," uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Hospodářská komora nominaci Novákové považuje za dobrou volbu a věří, že vzhledem ke svým profesním zkušenostem vnese do resortu podnikatelský pohled. "Jako ministryně by se měla zaměřit na to, jak podnikatelům ulevit od nadměrné administrativy a byrokracie. Podnikatelé mají podnikat a ne papírovat, přičemž administrativní zátěž uvalená na bedra podnikatelů se navzdory všem slibům politiků o nápravě stále zvyšuje," uvedla komora.

"MPO je pro nás klíčový resort, společně budeme chtít řešit důležité oblasti pro rozvoj české ekonomiky, jako jsou například digitalizace, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, energetika nebo export," dodal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček Novákovou zná jako "pragmatickou a akční dámu". "Má podnikatelskou intuici a nebojí se trvat na svém názoru. Její silná stránka budou nové technologie a obecně podnikání na bázi 4.0, má výhodu i v tom, že jí není cizí legislativní prostředí," řekl ČTK. Připomněl, že se připravují významné změny v exportní politice, urychleně se musí dotáhnout zákon o investičních pobídkách, musí se stabilizovat čerpání operačních programů, provázat podpora byznysu s výzkumem, očekávají se klíčové kroky v energetické politice.

Také Asociace provozovatelů mobilních sítí změnu na postu ministra průmyslu uvítala. "Vždy jsme rádi, když se ministrem průmyslu stane člověk s dlouholetými zkušenostmi z byznysu. Paní Nováková vybudovala úspěšnou firmu, je podnikatelkou roku a navíc dlouhá léta působí v profesních organizacích," řekl ČTK výkonný ředitel asociace Jiří Grund.

"Potěšilo nás prohlášení Marty Novákové, že chce bojovat proti obrovskému množství byrokracie, která padá na podnikatele. Mnoho menších českých firem v oblasti zelené energie kvůli byrokratické zátěži nemůže expandovat a inovovat stejně jako jejich protějšky v zahraničí," dodal člen představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 16. února 2019

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď