Nová výstava v Národním muzeu ukazuje způsoby šíření komunistické propagandy

foto Komentovaná prohlídka pro média nové výstavy Zneužitá muzea v nové budově Národního muzea, 3. listopadu 2022, Praha. Účastníci prohlídky se seznamují s exponáty.

Praha - Výstava v nové budově pražského Národního muzea nazvaná Zneužitá muzea od 4. listopadu ukáže různé způsoby šíření komunistické propagandy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dobové předměty ze sbírek stranických muzeí, která vznikala v 50. letech v bývalém Československu a sovětských satelitech. Prostřednictvím předmětů ze sbírek Muzea dělnického hnutí poukazuje výstava na dějinnou roli a možné využití zachovalých předmětů v současnosti. Novináře o tom informovali kurátoři výstavy Jolana Tothová a Tomáš Kavka.

Fotogalerie

"Hlavním cílem výstavy je předat myšlenku, že předměty samy za své využití nemohou, vždy je v nich obsažen lidský skutek a dobová interpretace. Zapomenutí těchto sbírek či zavírání kapitol jistých částí historie je nesmyslné. Jejich současná reflexe nám naopak usnadňuje historické poznání a vyrovnávání se s minulostí. Kontroverzní dědictví tak nemusí být pouze předmětem opovržení, ale může se stát cestou k širšímu vzdělávání či výzkumu," uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Návštěvníci na výstavě uvidí první vydání Komunistického manifestu v Londýně v roce 1848, jeden z raritních výtisků revolučního spisu Karla Marxe a Bedřicha Engelse ze sbírky Muzea Klementa Gottwalda. Dalším zajímavým exponátem je čepice prezidenta Antonína Zápotockého, v níž se vrátil z koncentračního tábora. Památku na svého muže zapůjčila v roce 1961 Marie Zápotocká pro expozici v Sachsenhausenu, ale Ústav dějin KSČ ji předal do Muzea Klementa Gottwalda a nevrátil ji zpět majitelce ani po písemné žádosti.

I dnes je umělecky ceněným dílem plastika Sokola Jozefa Kemka, který ji v roce 1952 daroval Klementu Gottwaldovi. Sokol nejprve rozšířil Výstavku darů prezidentu Gottwaldovi, později byl uložen v depozitáři a po převzetí sbírky Národním muzeem zrestaurován. Nyní je považován za významné dílo naivního slovenského umělce.

V Muzeu Klementa Gottwalda byly uloženy také předměty, které se kvůli obsahu nebo původu nevystavovaly. Příkladem je tisk karikatury T. G. Masaryka od Bedřicha Fritty z 30. let 20. století. V expozici nechybí například plakáty, obrazy, busty i ukázky nástěnek a rudých koutků. Lidé se na výstavě dozvědí také to, jak se propagandistické předměty bývalého režimu prezentovaly po roce 1989, například na výstavě Československý socialistický realismus v roce 2002.

Výstava Zneužitá muzea je výstupem projektu NAKI II Muzeum dělnického hnutí ve 21. století, který sdílí Národní muzeum s oddělením vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Muzeum dělnického hnutí sestává ze sbírek tří dobových angažovaných muzeí – Muzea Klementa Gottwalda, Muzea V. I. Lenina a Muzea Julia Fučíka, jež obsahují nejrůznější materiály a dobové předměty.

Více se o vystavených exponátech a jejich příbězích mohou návštěvníci dozvědět při autorských komentovaných prohlídkách a workshopech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď