Nová soška Českého lva má kubistickou hřívu, odkazuje k Ladovi

foto Podoba nové sošky filmového ocenění Český lev byla odhalena 15. února 2018 v Praze.

Praha - Novou soškou lva inspirovanou poetikou Josefa Lady i českým kubismem budou v březnu oceněni čeští filmoví tvůrci. Jejím autorem je designér Rony Plesl a skleněné plastiky vyrobila sklárna Rückl, jejímž je uměleckým ředitelem. Pro 25. ročník udílení cen Českých lev vznikne 40 kusů křišťálové trofeje, jejíž podobu dnes organizátoři představili novinářům.

Podoba nové sošky filmového ocenění Český lev byla odhalena 15. února 2018 v Praze.

Počítá se s tím, že 37 plastik může najít svého majitele během ceremoniálu 10. března v pražském Rudolfinu, tři sošky jsou náhradní. Soška je o kilogram lehčí než ta předchozí, herečka Aňa Geislerová při jejím představení uvedla, že se dobře drží v ruce a že ona se bude snažit, aby obohatil její sbírku Českých lvů. "Jsem tu trošku za sběratele, protože mám úplně původního Českého lva, který byl obrovský, asi desetikilový, pak mi celá jedna řada unikla a teď přichází nový Český lev a je to výzva pro mojí sbírku a já udělám všechno pro to, abych ho získala," řekla.

"K příležitosti výročí 25 let Českého lva představujeme novou sošku ocenění. Ta se skládá ze dvou částí, horní části v podobě lva a spodní části, kterou tvoří podstavec. Díky ruční výrobě podstavce je každý kus sošky originál," vzkázal k sošce Ivo Mathé, prezident České filmové a televizní akademie, která cenu pořádá.

Plesl ČTK dnes řekl, že chtěl vycházet z české kulturní tradice i z estetiky české brusičské tradice. "Hřívu lva zdobí typ brusu špičtajn a podstavec hvězdy. Ačkoli je soška lisovaná, nese prvky, které jsou typické pro kolekci České nebe sklárny Rückl. Při tvorbě návrhu jsem se inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu, toužil jsem stvořit lva vstřícného a milého," uvedl designér. Kubismus se odráží ve lví hřívě a broušené hvězdičky odkazující k dlouhé tradici českého broušeného skla zdobí podstavec.

Soška váží dva kilogramy a včetně podstavce je vysoká asi 28 centimetrů. Trofej se vyrábí jinou technologií než ta předchozí, do několikadílné kovové formy se lev lisuje. Poté se přibližně den chladí a následně se brousí a leští, lev a podstavec jsou pak slepeny. Jedna soška se vyrábí tři dny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď