Nová politická strana PRO chce zlevnit energie a obnovit důvěru v právo

foto

Praha - Nová politická strana PRO (Právo respekt odbornost) slibuje zlevnit energie, obnovit důvěru v právo a bránit lidské svobody, které byly podle ní v době epidemie covidu-19 potlačované. Vedení strany tvoří lidé spojení s prohlášením Charta 2022, která je reakcí na protikoronavirová opatření, a kampaní proti povinnému očkování. Strana dnes představila své vedení na tiskové konferenci, zaměřit se chce na podzimní senátní volby. Své kandidáty představí v červenci.

"Program naší strany je vcelku jednoduchý. Jde o to, abychom vrátili zdravý rozum, odbornost, respekt a právo do správy věcí veřejných v České republice," řekl na tiskové konferenci nově zvolený předseda Jindřich Rajchl. Sám už působil v hnutí Trikolóra, kde chtěl kandidovat i na předsedu. Byl i místopředsedou Fotbalové asociace ČR.

Jedno z hlavních témat strany je podle Rajchla energetika. "Představíme koncept, jakými kroky dosáhnout toho, aby došlo ke snížení cen elektřiny, plynu a pohonných hmot," uvedl. Česko jako vývozce elektřiny podle něj naopak může výrazně zbohatnout. Konkrétní postup, jak toho chce strana dosáhnout, ale neuvedl.

Podle prvního místopředsedy strany, právníka Tomáše Nielsena, který hájil například ředitele semilské školy odvolaného za porušení protikoronavirových opatření, je třeba obnovit důvěru lidí v právo a obnovit lidská práva a svobody, o které lidé postupně přicházejí.

Strana se chce také zaměřit na média, plánuje změnit legislativu tak, aby ta veřejnoprávní nebyla závislá na politické moci. Není pro vystoupení z EU, nechce ale její diktát. "Nepodlehneme tlakům z Bruselu ani žádné mezinárodní organizace, které by nebyly v zájmu českých občanů," uvedl Ondřej Svoboda, který byl jedním z mluvčích kampaně proti povinnému očkování vybraných profesí.

S tématem nesouhlasu s protikoronavirovými opatřeními s kandidovala některé nová uskupení už loni v podzimních parlamentních volbách. Volný blok exposlance SPD Lubomíra Volného získal podle výsledků voleb asi 71.500 hlasů, tedy zhruba 1,33 procenta a Otevřeme ČR normálnímu životu s podporou Chcípl PES asi 21.000 hlasů (0,4 procenta). Proti většině opatření vystupovala i SPD, která získala 9,5 procenta hlasů a 20 poslanců.

Různé obměny názvu PRO se ve volbách objevují poměrně často, zejména v regionálních volbách. Například v Praze na Jižním Městě nebo PRO! Ústí nad Labem. V roce 2014 se dokonce dostaly názvy PRO PRAHU a Pro Prahu až k soudu, který rozhodoval o tom, jestli je možné zaregistrovat ke komunálním volbám uskupení, která se liší jen velikostí písmen v názvu.

Komunální volby, včetně voleb na magistráty a radnice městských částí, a volby do třetiny Senátu se budou konat 23. a 24. září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď