Nová generace digitální továrny propojuje existující technologie

foto Posouvání hranic. Návštěvníkům expozice slibuje Microsoft zážitek. Budou si moci vyzkoušet, jaké je být dělníkem i manažerem v moderní datově řízené továrně.

Brno - Digitální vývoj v českých firmách se musí posunout od nákupu jednotlivých technologií k jejich efektivnímu začlenění do výroby a vzájemnému propojení. Je to podmínka dalšího vývoje průmyslu, tvrdí odborníci, kteří dnes přednášeli na konferenci Digitální továrna 2.0 na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV)v Brně.

"Jak je vidět i z expozic jednotlivých firem, digitální technologie nejen pro výrobu jsou dnes velmi dostupné. V podstatě pokud máte dostatek prostředků, můžete pro svou továrnu koupit cokoliv," konstatoval Jiří Holoubek z Elektrotechnické asociace ČR a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

Digitální továrna 2.0, jak ji sdružení firem a institucí na MSV představuje, stojí na podrobném zmapování současných procesů v továrně, a to nejen ve fyzickém světě, ale i v prostoru digitálním. Takováto továrna budoucnosti musí být vybavena umělou inteligencí, která umí nejen shromažďovat data z výroby a procesů, ale zároveň je vyhodnotit a s jejich pomocí jednotlivé procesy řídit. V dalším kroku pak stroje mohou komunikovat mezi sebou i v případě, že jsou třeba v jiných provozech, uvádějí odborníci.

Expozice Digitální továrna 2.0 ukazuje možnost vylepšení částí cesty výrobku továrnou. "V podstatě expozice modeluje průchod zakázky firmou. Je tam partner, který umí přijmout objednávku, třeba v nějaké konfiguraci na míru. Předá ji logistickému partnerovi, který zajistí nákup materiálu, další partner umí zpracovat data automaticky a výrobek naskladní. V podstatě vše je pak automatizované, od přijetí zakázky po expedici výrobku," řekl hlavní autor expozice Zdeněk Havelka ze společnosti 33A+.

Odborníci ale upozorňují, že posun k nové generaci digitální továrny zdaleka nezahrnuje pouze stroje a neznamená, že zmizí pracovní místa pro lidi. "Digitální továrna 2.0 zahrnuje nejen vzdělání zaměstnanců, ale i jejich přesunutí například z výroby do služeb - servisu vyrobeného zařízení," dodal Jiří Holoubek.

Podle něj je právě přechod na vyšší úroveň digitální továrny klíčem k tomu, aby si Česká republika udržela schopnost čelit konkurenci nejen v průmyslových odvětvích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď