Nová expozice Mendelova muzea v Brně populární formou vysvětluje genetiku

foto Nové stálá expozice Genetika, která vznikla u příležitosti 200. výročí narození Johana Gregora Mendela, jenž v augustiniánském klášteře, nynějším sídle Mendelova muzea, žil a pracoval, 30. května 2022, Mendelovo muzeum, Brno.

Brno - Principy dědičnosti vysvětluje srozumitelnou formou nová stálá expozice Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky. Návštěvníci ji najdou v augustiniánském klášteře v Brně, kde kdysi žil a dělal své pokusy zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Od jeho narození letos uplyne 200 let. Expozice doplňuje a rozšiřuje dosavadní nabídku Mendelova muzea zaměřeného hlavně na Mendelův život.

Fotogalerie

Nová výstava poskytne zábavnou formou základní informace o Mendelových pokusech a objevech, přiblíží návštěvníkům základy genetiky a molekulární biologie, informovala na svém webu Masarykova univerzita, která muzeum provozuje.

Průchod expozicí poslouží středním školám jako příležitost zopakovat a vysvětlit probírané učivo i nad obvyklý rozsah středoškolských osnov. Zároveň má navnadit a nadchnout potenciální budoucí vědce.

Většina aktivit je srozumitelná i běžnému návštěvníkovi. Formou aplikací a her, ale i plastických interaktivních prvků, si lidé mohou genetiku doslova 'osahat'. Expozice nabízí i několik aktivit pro dětské návštěvníky.

Úvodní část expozice je věnovaná buňce, její funkci, složení a variabilitě. Z modelu chromozomu se pak prostorem rozvíjí DNA až ke stěžejní části, která patří Mendelovi. Vedle vysvětlení jeho pokusů muzeum seznámí návštěvníky také s genetikou u člověka nebo s rozšířením Mendelova původního učení o nové vědecké poznatky.

Expozici uzavírá oddíl moderní genetiky a molekulární biologie, mapující cestu od DNA k proteinu. Návštěvníci nahlédnou do laboratoře a seznámí se s aktuálně skloňovanými pojmy jako GMO, tedy geneticky modifikovaný organismus, nebo sekvenace genomu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď