Nová biologika: pomohou ženám se zákeřnými nádory vaječníků

foto Gynekologické oddělení. Ilustrační foto.

Američtí vědci představili světu novou cílenou léčbu nádorového onemocnění vaječníků. Tato přesně zaměřená terapie by v budoucnu mohla pomoci některým ženám, které toto záludné onemocnění postihne.

Nový lék byl vytvořen tak, aby bránil nádorovým buňkám vyrábět protein nazývaný HE4, který je přítomný právě u žen s nádorem vaječníku. Podle všeho je tento protein zodpovědný za agresivní růst nádorových buněk ovariálního tumoru, které navíc často bývají odolné i vůči chemoterapii.

Různé druhy, jedna záludnost

Odborníci rozlišují tři hlavní druhy ovariálních nádorů.

  • Nejčastějším typem je epiteliální tumor, který vychází z buněk pokrývajících povrch vaječníku.
  • Původem germinálních tumorů jsou buňky zodpovědné za vznik vajíček.
  • Stromální nádory naopak pocházejí ze strukturálních buněk vaječníku, které drží orgán pohromadě a tvoří ženské pohlavní hormony.

Všechny tyto útvary mohou být jak nezhoubné, tak zhoubné. Jelikož jsou však ovariální nádory velmi dlouho bez příznaků, ženy přicházejí k lékařům často s pokročilým onemocněním, jež může být devastující.

CÍLENÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA působí přesně a pouze v místě, kde je to potřeba. Proto má minimum nežádoucích účinků.

Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nádorových onemocnění!

Nový lék cílí opravdu přesně

Vědci identifikovali protein HE4 ve spojitosti s nádory vaječníků již dříve, nicméně netušili, k čemu slouží a čím je aktivován. Posléze zjistili, že tato látka způsobuje rychlý růst nádoru a rezistenci vůči chemoterapii. Dále byli schopni identifikovat molekuly, které dávají pokyny k tvorbě proteinu HE4. A právě proti těmto molekulám je namířena nová cílená léčba.

Klinické studie ukážou více

V průběhu studií vykazovaly buněčné a zvířecí modely pod vlivem nového léku méně agresivní růst nádoru a navíc takto léčené objekty odpovídaly na léčbu chemoterapií. Vědci dále vyzdvihují to, že přípravek má minimální nežádoucí účinky.

Ženy s pozitivitou HE4 mají relativně špatnou prognózu především z toho důvodu, že neodpovídají na terapii. Nový lék by proto některým z nich mohl nabídnout možnost individuálního léčebného plánu, jenž by mohl vést k delšímu přežití.

Dalším krokem, který teď biologika čeká, jsou klinické studie.

http://www.cilena-lecba.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď