Norští seismologové zaznamenali v době zničení Kachovské přehrady explozi

foto Poškozená Kachovská přehrada v okupované části jižní Ukrajiny na snímku ze 7. června 2023.

Kyjev/Oslo - Norští seismologové v době, kdy byla zničena Kachovská přehrada, zaznamenali v dané oblasti výbuch, uvedl server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání. Ze zničení přehrady, které způsobilo ničivé záplavy na jihu Ukrajiny, se vzájemně obvinily Kyjev a Moskva. Zatímco Kyjev tvrdí, že ruské síly způsobily na přehradě výbuch, Moskva uvádí, že ukrajinské síly přehradu ostřelovaly. Areál od začátku ruské invaze na Ukrajinu okupují ruské síly.

Výbuch v oblasti přehrady zaznamenali odborníci z norského centra NORSAR, které se zabývá seismologickou aktivitou, v úterý ve 2:54 ráno místního času. Tento čas i uvedené souřadnice odpovídají zprávám v médiích o zničení přehrady.

Ukrajinské úřady bezprostředně po protržení přehrady informovaly, že ji ruské síly vyhodily do povětří. Podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho výbuch nastal přímo ve strojovně. Ruská okupační správa naopak ze začátku popírala, že by se v oblasti přehrady dělo něco mimořádného. Posléze ruští představitelé přišli s několika vysvětleními. Podle jednoho z nich ukrajinské síly údajně přehradu během několika měsíců tak dlouho ostřelovaly, až se protrhla. Podle druhého, jehož se drží také ruská státní tisková agentura TASS, Ukrajina zasáhla přehradu během raketového útoku.

Agentura AP ve čtvrtek zveřejnila záběry pořízené den po protržení přehrady s tím, že nepodporují ruskou verzi o příčinách zničení vodního díla. Přestože většina areálu přehrady je zatopená, zbytky budov, které v něm jsou vidět, nenesou žádné známky typické pro ostřelování jako ožehnutou fasádu nebo zjizvení od střepin, podotkla AP.

Ukrajinská tajná služba SBU pak dnes zveřejnila údajný odposlech telefonátu dvou Rusů, kteří mluví o tom, že za útokem na přehradu stojí ruské síly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď