Norsko vyšetřuje střelbu v mešitě jako pokus o teroristický útok

foto Policisté a záchranáři přijeli 10. srpna 2019 k mešitě poblíž norského hlavního města Osla, kde při střelbě utrpěl zranění jeden člověk. Pravděpodobný pachatel byl dopaden.

Oslo - Sobotní střelbu v mešitě poblíž norského hlavního města Osla policie vyšetřuje jako možný teroristický útok. Na tiskové konferenci to řekl zástupce policie Rune Skjold. Při incidentu byl lehce zraněn jeden člověk, kterému se podařilo střelce přemoci, napsala BBC. Pravděpodobného pachatele policie podle tiskových agentur také podezírá, že zavraždil svou nevlastní sestru.

Policie již v sobotu dopadla pachatele, podrobnosti k útoku však nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie. V době útoku byly podle něj v mešitě pouze tři osoby. "Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu," prohlásil Skjold.

Policie o několik hodin později informovala, že v domě podezřelého nalezla mrtvou ženu, která byla příbuznou zadrženého muže. Posléze upřesnila, že šlo o sedmnáctiletou nevlastní sestru předpokládaného útočníka z mešity, kterého podezírá z jejího zabití.

Mluvčí policie v Oslu popsal podezřelého jako Nora ve věku mezi 20 až 30 lety a dodal, že ho policie znala již před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s "kriminálním pozadím". Zdá se, že jednal sám. Při nočním výslechu odmítl vypovídat. Jeho obhájkyně Unni Friesová agentuře AFP řekla pouze to, že bude potřebovat mnohem více času, aby prostudovala spis a pohovořila si s klientem.

Podezřelý údajně před útokem zanechal na internetovém fóru poselství zmiňující "válku ras" a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Dosud se však nepodařilo s jistotou ověřit pravost tohoto příspěvku, ani s jistotou určit, kdo byl autorem, dodala AFP.

Mešita u Osla již dříve, v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu, zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď