Norsko poskytlo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla

foto Německý tank Leopard 2.

Oslo/Kyjev - Norsko dodalo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na norské ozbrojené síly. Ty zveřejnily i snímky z přepravy obrněnců na palubě ukrajinského transportního letounu An-124. Polsko již dodalo Ukrajině 14 tanků Leopard 2 německé výroby.

"Tanky jsou nyní na místě a výcvik posádek probíhá v Polsku pod záštitou Evropské unie," píše se v prohlášení na webu norských ozbrojených sil. To připomíná, že Norsko 26. ledna oznámilo, že se přidá do mezinárodní "tankové" koalice, a krátce poté se Norsko rozhodlo darovat osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla. Kromě tanků Norsko poskytne také prostředky určené na munici a náhradní díly.

"Pokládáme za naprosto správné podporovat Ukrajinu. Pro norskou a evropskou bezpečnost je důležité, aby Rusko nevyhrálo svou válku proti Ukrajině," řekl ministr obrany Bjorn Arild Gram.

Tanky podle Osla mohou sehrát rozhodující roli při osvobození okupovaných ukrajinských území. Tanky jsou důležitou součástí spolupráce na taktické úrovni a jsou nezbytné pro větší pozemní ofenzívu.

Leopard 2 se dokáže rychle pohybovat a překonat i velké vzdálenosti v terénu, má vlastní ochranu v podobě pancíře, aby přežil v boji, a dokáže zasáhnout cíle až na vzdálenost 4000 metrů. "Tyto vlastnosti jsou zásadní pro převzetí iniciativy. Pro Ukrajinu budou darované tanky rozhodující pro schopnost vést útočné operace a osvobodit území okupovaná Ruskem," uvedl podle komuniké podplukovník Lars Jansen, který je velitelem obrněného praporu a má hluboké znalosti o darovaných tancích.

Norsko chce Ukrajině v příštích pěti letech darovat 75 miliard norských korun (162 miliard Kč), oznámil minulý měsíc ministerský předseda severské země Jonas Gahr Störe. Půlka částky půjde na vojenskou podporu a ta druhá na humanitární pomoc. Norsko se tak stane jedním z největších podporovatelů země napadené Ruskem.

Každý rok by Ukrajina měla obdržet pomoc ve výši 15 miliard norských korun (32 miliard Kč). "Ukazujeme Ukrajincům, že je budeme podporovat dlouhou dobu," konstatoval Störe, podle něhož nejde jen o podporu národa zasaženého válkou, ale také o podporu vlastní norské bezpečnosti. Návrh mezitím schválil norský parlament.

Už loni poskytla země bohatá na ropu a zemní plyn Ukrajině podporu ve výši přes deset miliard norských korun (22 miliard Kč).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď