Nor Frode Berg byl v Rusku odsouzen za špionáž ke 14 rokům vězení

foto Ruský soud dnes shledal norského občana Frodeho Berga (foto) vinným ze špionáže a odsoudil ho ke 14 rokům vězení.

Moskva - Ruský soud dnes shledal norského občana Frodeho Berga vinným ze špionáže a odsoudil ho ke 14 rokům vězení. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž verdikt pravděpodobně dále zvýší napětí ve vztazích mezi Ruskem a Norskem, které spolu sdílejí společnou hranici.

Třiašedesátiletý Frode Berg byl ve vazbě od prosince 2017, kdy byl zatčen v jednom z moskevských hotelů. Podle soudu shromažďoval tajné informace o parametrech ruských jaderných ponorek, za což mu hrozilo 20 let ve vězení. Podle dnešního verdiktu soudu by měl strávit 14 let v pracovním táboře s přísným režimem, napsal zpravodajský server BBC News.

Nor, který byl souzen za zavřenými dveřmi, přiznal, že pro norské tajné služby několikrát fungoval jako kurýr. O operaci, které se účastnil, ale prý nic nevěděl. Obvinění ze špionáže před soudem odmítl.

Proti rozsudku se Berg odvolat neplánuje, chce ale požádat prezidenta Vladimira Putina o milost, tak aby byl propuštěn, řekl jeho obhájce Ilja Novikov. Ruský prezident minulý týden po dotazu novinářů během rozhovorů s norskou premiérkou Ernou Solbergovou nechal tuto možnost otevřenou. "Musíme počkat na skončení soudního procesu... Podíváme se, co s tím budeme moci udělat, v závislosti na rozhodnutí soudu," řekl.

Podle dřívějšího vyjádření ruské prokurátorky Milany Digajevové, citované agenturou TASS, byl Berg zadržen při činu, když od svého spolupracovníka nastrčeného ruskou kontrarozvědkou přebíral utajované informace.

Jiné zdroje uvádějí, že Berg byl přistižen s tajnými materiály, které převzal od ruského policisty, jenž byl pak v prosinci loňského roku odsouzen k 13 letům vězení.

Berg v minulosti pracoval pro norskou vládní agenturu, která dohlíží na dodržování pohraniční dohody mezi Ruskem a Norskem. Od roku 2014, kdy je v důchodu, se prý řadu let angažoval v různých projektech spolupráce obou zemí.

"Trest není mírný ani na ruské poměry," řekl obhájce norského občana Ilja Novikov. "Bergovi je 63 let, viděl podmínky v ruských věznicích, takže 14 let vězení znamená v podstatě doživotní trest," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď