Nominaci na cenu Emmy má i český zvukař Juraj Mravec

foto Ilustrační foto - Herečka Olivia Colmanová v roli královny Alžběty II. v seriálu "The Crown."

Praha - Absolvent FAMU a držitel Českého lva za zvuk k filmu Kuky se vrací Juraj Mravec je mezi nominovanými tvůrci na americké televizní ceny Emmy. Nominaci získal jako člen zvukařského týmu třetí řady životopisného televizního seriálu Koruna (The Crown) v kategorii Nejlepší střih zvuku pro seriál nebo komedii v hrané televizní tvorbě. ČTK o tom za tvůrce informovala Johana Mravcová.

Ceny Emmy, televizní obdoba filmových Oscarů, budou vyhlášeny 20. září.

Seriál Koruna, jehož autorem je britský scenárista a dramatik Peter Morgan, sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. O cenu Emmy bude Koruna ve své kategorii soupeřit například se seriály Star Trek nebo Stranger Things.

Nejvíce nominací na americké televizní ceny Emmy získal seriál Strážci (Watchmen) od společnosti HBO. Toto mysteriózní drama, které vzniklo na základě komiksové předlohy, má šanci získat ocenění ve 26 kategoriích. Druhý nejvyšší počet nominací, dvacet, si připsala komedie The Marvelous Mrs. Maisel (Úžasná paní Maiselová) od Amazonu, 18 nominací má seriál Ozark z produkce společnosti Netflix.

Držitelem jedné ze zlatých sošek Emmy se v roce 2007 v kategorii tvůrčích umění stal český filmař Petr Cikhart. Porota ocenila Cikharta za výbornou kameru v pořadu z reálu, konkrétně za snímání náročného individuálního závodu The Amazing Race. Tento pořad vysílá televizní stanice CBS ve Spojených státech.

Mravec začal po studiích pracovat pro postprodukční filmové studio Soundsquare jako editor a mixér zvuku. Spolupracoval na mnoha českých filmových projektech jako Lidice, Alois Nebel, Tobruk nebo Kuky se vrací. Od roku 2011 pracuje převážně ve Velké Británii, kde působí jako designér zvukových efektů pro londýnské Boom Studios. Mimo jiné se podílel na filmu Kód enigmy a seriálech Strike Back, Wanderlust, Call the Midwife, Black Sails, Peaky Blinders či Black Mirror. Pracoval i na zvuku populární fantasy Hra o trůny. Pražský rodák je držitelem televizní ceny Britské filmové akademie (BAFTA) za Nejlepší zvuk v hrané TV tvorbě za druhou řadu seriálu Koruna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď