Nominaci na cenu EFA získal film natočený v české koprodukci

foto Ruský prezident Vladimir Putin.

Sevilla (Španělsko) - Film ruského režiséra Vitalije Manského Svědkové Putinovi, který byl natočen v české koprodukci, byl dnes nominován v kategorii dokumentů na letošní Evropské filmové ceny EFA. Česko je zastoupeno i v kategorii krátkých filmů, do níž byl koncem října nominován snímek Rekonstrukce českých tvůrců Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka. Evropské filmové ceny, považované za obdobu amerických Oscarů, se budou udílet 7. prosince v Berlíně.

V kategorii nejlepší evropský film bylo nominováno šest filmů: J'Accuse Romana Polanského, Favoritka Jorgose Lanthimose, Les Misérables Ladje Lya, Narušitel systému Nory Fingscheidtové, Bolest a sláva Pedra Almodóvara a První zrádce Marca Bellocchia. Polanski, Almodóvar, Lathimos a Bellocchio byli také spolu s Céline Sciammaovou (za film Portrét dívky v plamenech) nominováni v kategorii za nejlepší režii.

Dalšími kategoriemi cen EFA jsou nejlepší herec, herečka, komedie, animovaný snímek, krátkometrážní film, dokument a scénář. Každoročně se také uděluje cena Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) v kategorii objev roku. Získat ji mohou nadějní mladí režiséři či režisérky za svůj první celovečerní film.

Snímek Svědkové Putinovi byl nominován mezi pěticí filmů v kategorii dokumentů. Režisér Manskij se jako dvorní prezidentský kameraman dostal do nitra kremelské politiky, a dokument tak přináší svědectví o začátku Putinovy éry.

Krátký film Rekonstrukce byl už koncem října nominován mezi pěti filmy v kategorii krátkometrážních snímků. Patnáctiminutový film inspirovaný skutečným případem bezdomovce, kterého zavraždili dva mladíci, vznikal nezávisle na státní i soukromé podpoře a už loni byl vybrán do soutěže na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

Evropské filmové ceny jsou považovány za obdobu amerických Oscarů. Loňský 31. ročník opanoval polsko-britsko-francouzský snímek Studená válka. Získal cenu pro film roku, jeho autor Pawel Pawlikowski si převzal ceny pro nejlepšího režiséra a scenáristu, představitelka hlavní role Joanna Kuligová byla vyhlášena nejlepší herečkou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď